Skonfiskowane superjachty rosyjskich oligarchów

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę świat był jednym wielkim placem zabaw dla rosyjskich oligarchów… A teraz walczą biedni o utrzymanie swojego bogactwa. Ich prywatne odrzutowce i superjachty zostają zajęte. Natomiast ich majątki konfiskowane są w wyniku surowych sankcji, które większość świata nałożyła na rosyjskich miliarderów.

Odkąd Unia Europejska zaczęła nakładać sankcje na coraz większą liczbę rosyjskich oligarchów, lista przejętych przez władze luksusowych superjachtów należących do rosyjskich miliarderów stale rośnie.

Czytając kolejne doniesienia o zatrzymaniu superjachtów oligarchów można by powiedzieć, że przyjęły one pewnego rodzaju symbolikę samej wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Takim przykładem może być na przykład jacht należący do objętego sankcjami rosyjskiego biznesmena, który został częściowo zatopiony na Majorce przez jego głównego mechanika, Ukraińca.

Pamiętajmy, że rządy państw UE, i nie tylko, mogą „zamrozić” superjachty oligarchów objętych sankcjami na czas nieokreślony. Oczywiście sankcje można kwestionować, ale zdjęcie ich może trwać nawet latami.

Zobaczmy, jakie superjachty należące do rosyjskich oligarchów zostały zatrzymane dotąd:

  • Amore Vero

2 marca francuskie władze skonfiskowały jacht o nazwie Amore Vero, który według nich należy do szefa Rosniefti – Igora Sieczina – w śródziemnomorskim porcie La Ciotat. Właścicielem Amore Vero formalnie nie jest Sechin, ale władze francuskie stwierdziły, że jest głównym udziałowcem spółki, która jacht posiada.

Amore Vero – zdjęcie ze strony www.superyachttimes.com
  • Valerie

Hiszpania tymczasowo przejęła w Barcelonie jacht należący do szefa rosyjskiego konglomeratu państwowego Rostec o wartości 140 milionów dolarów (108 milionów funtów). 85-metrowy (279 stóp) superjacht Valerie należy do Siergieja Chemezowa, byłego oficera KGB. Pływający pod banderą Saint Vincent i Grenadynów, jacht zarejestrowano na pasierbicę Chemezova, Anastasię Ignatovej, za pośrednictwem firmy z Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Valerie – zdjęcie ze strony www.superyachttimes.com
  • Ragnar

Rosyjski superjacht nie może opuścić doku w Norwegii — nie z powodu sankcji, ale dlatego, że nikt w porcie nie chce sprzedać mu paliwa. Właścicielem Ragnara jest rosyjski oligarcha Władimir Strzhalkowski, były agent KGB, od dawna związany z prezydentem Rosji. Strzhalkovsky jest byłym szefem górniczego giganta Norylsk Nickel. 68-metrowego (223 stopy) Ragnara zbudowano na zamówienie na kadłubie dawnego statku usługowego zdolnego do przebijania się przez lód. Zgodnie z profilem zamieszczonym w Boat International , część jego szytego na miarę wnętrza przypomina przytulny brytyjski pub.

Ragnar – zdjęcie ze strony www.superyachtnews.com
  • Dilbar

Superjacht Dilbar o wartości 735 milionów dolarów, nazwany na cześć matki związanego z Kremlem oligarchy Aliszera Usmanowa, zatrzymano w Niemczech. Na Dilbar znajduje się największy kryty basen jakikolwiek wybudowano na pokładzie jachtu. Usmanov jest jednym z najbogatszych ludzi w Rosji i na świecie, z szacowanym na 14,2 miliarda dolarów majątkiem. Więcej na temat samego jachtu znajdziecie tutaj.

Zdjęcie: Kyle Conlin
  • SY A

Warty 578 milionów dolarów jacht żaglowy A skonfiskowała włoska policja. Jego właściciel, potentat nawozowy, Andrey Melnichenko, powiedział CNN za pośrednictwem rzecznika, że ​​Melnichenko „nie ma żadnych powiązań politycznych”. To ciekawe, że będąc zwykłym biznesmenem zdobył jeden z największych jachtów na świecie… więcej na temat samego jachtu znajdziecie tutaj.

Jacht żaglowy A z podniesionymi wszystkimi trzema żaglami. Zdjęcie zrobiono w zachodniej części Morza Śródziemnego przez Carla Groll’a dla TheYachtPhoto.com.
  • Lena

Włoskie władze przejęły również megajacht Giennadija Timczenki. Jacht Lena, zarejestrowany na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, od pięciu miesięcy przebywa w Sanremo. Według VesselsValue jest warty 8 milionów dolarów, podczas gdy włoski rząd wycenił go na 55 milionów dolarów. Zbudowany w 2010 roku, 126-metrowy statek może pomieścić do 10 osób w pięciu kabinach.

Lena – zdjęcie ze strony www.superyachttimes.com
  • Lady M

Włoskie władze zatrzymały również jacht Lady M. Lady M Mordashova, zarejestrowana na Kajmanach, od stycznia przebywa w Imperii we Włoszech. Według danych dostarczonych przez ekspertów ds. wyceny jachtów VesselsValue, statek jest wart 27 milionów dolarów. Natomiast włoski rząd oszacował jego wartość na 71 milionów dolarów. Na długości 213 stóp jacht dysponuje salonem kosmetycznym , basenem z prądem i lądowiskiem dla helikopterów, a także sześcioma kabinami z miejscem dla maksymalnie 12 osób. Mordashov posiada również znacznie większy jacht, 464 stóp Nord, który obecnie znajduje się u wybrzeży wyspy La Digue na Seszelach.

Lady M – zdjęcie ze strony www.superyachttimes.com
  • The Royal Romance

Według doniesień chorwackich mediów, 300-metrowy megajacht Wiktora Medwedczuka, The Royal Romance, został przejęty w zatoce Rijeka w Chorwacji. Medwedczuk jest liderem głównej prorosyjskiej partii Ukrainy.

The Royal Romance – zdjęcie ze strony www.superyachttimes.com

Uważa się, że na terenie UE znajduje się jeszcze więcej jachtów należących do rosyjskich oligarchów.  Niestety ich własności jeszcze nie potwierdzono do końca. Natomiast rosyjscy oligarchowie, których superjachty są jeszcze „na wolności”, starają się zabrać je daleko poza zasięg europejskich władz. Co najmniej pięciu z nich przeniosło swoje jachty na Malediwy.

Leave a Reply