Ranking 5 największych jachtów żaglowych na świecie

Kochani Moi, witajcie w nowym roku! Nowy rok zazwyczaj rozpoczynamy podsumowaniem roku minionego. Zastanawiamy się nad najlepszymi momentami i wydarzeniami naszego życia. Nawet, dzięki specjalnej aplikacji na Instagram, możemy zamieścić 9 najlepszych zdjęć minionego roku. Podobne podsumowania możemy znaleźć też w świecie jachtowym.

Wchodząc na strony związane ze światem jachtowym zobaczymy np. artykuły pod tytułem: 10 najpiękniejszych jachtów żaglowych 2018 r. albo 10 najdroższych jachtów 2018 r. Postanowiłam zatem podzielić się z Wami z jednym z takich rankingów, który znalazłam na stronie https://www.superyachttimes.com.

Może pamiętacie mój pierwszy wpis na blogu https://www.hercbergyachtlaw.pl/blog-dlaczego-stworzylam-blog-o-prawie-jachtowym/? Pisałam tam o galeonie Neptun z filmu Romana Polańskiego pt. „Piraci”. No właśnie, dlatego też postanowiłam podzielić się z Wami rankingiem 5 największych jachtów żaglowych 2018 r. na świecie.

Ranking został przygotowany przez magazyn Superyacht Times i opublikowany w grudniu 2018 r. Myślę, że wygląd przynajmniej trzech Was mocno zaskoczy. Dodam tylko, że wśród nich jest jeden z moich ulubionych jachtów.

1. Sailing Yacht A (142,8 m)

Powiem szczerze, że jest to najdziwniejszy jacht żaglowy, jaki w życiu widziałam. Kompletnie odbiega od wizji pięknych i dostojnych żaglowców, ale ma coś w sobie. Szczególnie jak płynie na pełnych żaglach.

Oficjalnie sklasyfikowany jako żaglowy jacht, Sailing Yacht A, łączy elementy zarówno jachtu żaglowego, jak i jachtu motorowego. Elementem żaglowym są maszty z włókien węglowych o długości 100 metrów.

Jacht A zbudowała firma Nobiskrug w Kilonii na zamówienie rosyjskiego miliardera Andrieja Melnichenko.

Jacht żaglowy A z podniesionymi wszystkimi trzema żaglami. Zdjęcie zostało zrobione w zachodniej części Morza Śródziemnego przez Carla Groll’a dla TheYachtPhoto.com.

2. Black Pearl (106 metrów)

Jacht żaglowy Black Pearl to według mnie jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie. Jestem w nim totalnie zakochana. Marzę o tym, że pewnego dnia będę miała zaszczyt zobaczyć ten jacht pod pełnymi żaglami.

Black Pearl to trójkondygnacyjny jacht żaglowy, zbudowany ze stalowego kadłuba i aluminiowej nadbudówki. Elementem żaglowym są trzy maszty z włókien węglowych o długości 70 metrów.
Black Pearl powstał przy współpracy z gwiazdorskiej obsady projektantów – Dykstra Naval Architects, Ken Freivokh, Nuvolari Lenard, BMT Nigel Gee i Gerard P. Villate. Natomiast sam jacht zbudowała firma Oceanco. Właścicielem jachtu jest rosyjski multimilioner Oleg Burlakov .
Black Pearl pod pełnymi żaglami. Zdjęcie autora nieznanego.

3. EOS (93 metrów) 

Eos to trójmasztowy bermudzki szkuner. Żaglowiec jest jednym z największych prywatnych jachtów żaglowych na świecie. Natomiast od 2009 roku jego właścicielem jest miliarder Barry Diller, mąż projektantki mody Diane von Fürstenberg.
Eos został zwodowany w Bremie w Niemczech. Natomiast jego budowa w stoczni Lürssen trwała trzy lata i zakończyła się w 2006 roku.
EOS na pełnych żaglach.

4. Athena (90 metrów)

Athena jest 90-metrowym trzymasztowym szkunerem gaflowym, który został zbudowany przez holenderską stocznię Royal Huisman w 2004 roku. Zewnętrzne linie jachtu zaprojektował Pieter Beeldsnijder Design. Natomiast architekturą okrętową zajął się Dykstra & Partners, a wnętrzem – Rebecca Bradley Interior Design.

Athena jest laureatem międzynarodowej nagrody Show Boats dla najlepszego jachtu żaglowego na ponad 40 metrach w 2004 roku.
Jacht żaglowy Athena pod pełnymi żaglami.

5. Maltese Falcon (88 metrów)

Maltese Falcon to drugi jacht żaglowy, który zdobył moje serce. Spójrzcie na niego. Ma coś w sobie. Do tego jeszcze dochodzi ten piękny sokół na żaglu. Powinniście też wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej kultowych jachtów wszechczasów. Ponadto jest to na pewno jeden z najczęściej fotografowanych jachtów w ostatnich latach. Jacht ten jest łatwo rozpoznawalny ze względu na całkowicie zautomatyzowane, prostokątne żagle typu DynaRig. Trzy strzeliste wolnostojące obrotowe maszty z włókna węglowego trzymają 25 800 stóp kwadratowych płótna na 15 kwadratowych żaglach, zapewniając wyjątkową wydajność, szybkość i zwrotność. Jacht, zbudowany przez Perini Navi, został sprzedany w sierpniu 2009 roku swojemu obecnemu właścicielowi, który aktywnie bierze udział w regatach jachtowych, pokazując możliwości jachtu. Ciekawostką jest to, że właścicielem Maltese Falcon jest kobieta – Elena Ambrosiadou. Ciekawostką, ponieważ głównie właścicielami jachtów są mężczyźni.

Jacht żaglowy Maltese Falcon pod pełnymi żaglami

 

To, który jacht żaglowy zdobył Wasze serca?

Już za tydzień podzielę z Wami informacjami na temat wyborem właściwej bandery 🙂

Leave a Reply