Sektor jachtowy w czasach COVID-19

Rozprzestrzenianie się COVID-19,zwanego też koronawirusem, gwałtownie wzrosło w Europie, w której znajdują się jedne z największych portów jachtowych na świecie. W przeciwieństwie do niektórych portów wycieczkowych, nadbrzeżne przystanie jachtowe (mariny) pozostają jednak otwarte. Główną różnicą między portami wycieczkowymi i marinami jest średnia liczba pasażerów, którzy codziennie odwiedzają doki portowe. Ponad 12 000 pasażerów wycieczkowców podróżuje dziennie przez główne porty wycieczkowe. Podczas gdy jachty w marinach przyjmują średnio od 4 do 30 pasażerów.

Liniowiec Diamond Princess, na którym wykryto COVID-19

Które lokalizacje portów jachtowych są najbardziej zagrożone COVID-19?

Włochy z ok. 25 000 przypadkami zachorowania na COVID-19 jest drugim co do wielkości zarażonym obszarem po Chinach. Inne główne kraje „jachtowe” w basenie Morza Śródziemnego to Francja, Hiszpania, Chorwacja i Turcja. Liczba przypadków COVID-19 w Europie rośnie – we Francji i Hiszpanii występuje około 6000 przypadków COVID-19.

Rozprzestrzenianie się COVID-19, zwanego też koronawirusem, gwałtownie wzrosło w Europie, w której znajdują się jedne z największych portów jachtowych na świecie.

Jak zapobiec zarażeniu COVID-19 podczas pobytu na pokładzie jachtu?

Mówi się, że złe praktyki higieniczne przyczyniły się do rozprzestrzeniania koronawirusa na statku wycieczkowym Diamond Princess, W porównaniu do statków wycieczkowych jachty są uważane za bardziej „higieniczne” dzięki starannym i dokładnym staraniom członków załogi. Jachty są na bieżąco dezynfekowane ze względu na bardzo wysokie standardy czystości. Niektóre z jachtów używają specjalnych filtrów powietrza, które kontrolują [i] zmniejszają rozprzestrzenianie się patogenów. Niestety ciasne kajuty na pokładzie mogą stanowić zagrożenie dla załogi jachtu. Załoga jachtu jest szczególnie narażona na ryzyko z powodu ograniczonych pomieszczeń załogi i bliskiego kontaktu gości z załogą. Załoga powinna podjąć niezbędne środki ostrożności, jeśli inny członek załogi lub gość wykazuje objawy COVID-19.

Co mam zrobić, jeśli ktoś na pokładzie jachtu jest zarażony COVID-19?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała następujące wytyczne dotyczące zarządzania COVID-19 i innymi stanami zagrożenia zdrowia na pokładzie statków:

W jaki sposób COVID-19 wpływa na przemysł jachtowy?

Japan International Boat Show został odwołany, a Taiwan International Boat Show, Dubai International Boat Show oraz Singapore Yacht Show zostały przełożone.

Firmy jachtowe wydały komunikaty prasowe lub wytyczne dotyczące problemów związanych z koronawirusem. IYC poradziło podróżnym, aby pilnowało porad turystycznych, i zaoferowało opcję wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji z podróży. Inna firma czarterowa, Ocean Independence, opracowała aneks do umów czarterowych, przedstawiający zmianę obszaru czarteru jachtu oraz opcję zmiany harmonogramu czarteru.

PYA wydało specjalne wytyczne dotyczące higieny zapobiegawczej dla załóg jachtów na podstawie opinii Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zdrowia Morskiego, aby pomóc załogom w rozprzestrzenianiu się wirusa na pokładzie.

Jak uniknąć zarażenia COVID-19?

Jeśli planujesz podróżować lub uczestniczyć w wydarzeniach publicznych, zaleca się podjęcie środków ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. WHO zapewniło następujące wytyczne:

  • Regularnie i dokładnie myj ręce mydłem i wodą lub ręcznikiem na bazie alkoholu.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  • Jeśli to możliwe, zachowaj metrową odległość między sobą a każdym, kto kaszle lub kicha
  • Przestrzegaj zasad higieny układu oddechowego, zakrywając nos i usta podczas kichania lub kaszlu.

Jeśli źle się poczujesz, szczególnie jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności w oddychaniu, pozostań w domu, aby uniknąć zarażenia innych. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia i zadzwoń wcześniej, jeśli potrzebujesz pomocy medycznej

Coronavirus (COVID-19)

Leave a Reply