Kolekcja sztuki na pokładzie jachtu

Nie można zaprzeczyć symbiotycznej relacji między jachtami a sztuką. Wystarczy spojrzeć na liczbę jachtów ustawionych wzdłuż ogrodów Giardini podczas festiwalu sztuki na Biennale w Wenecji lub zatłoczoną Zatokę Biscayne podczas Art Basel Miami Beach, aby wiedzieć, że właściciele jachtów często też są kolekcjonerami sztuki. Natomiast, co w sytuacji, gdy kolekcjonerzy sztuki trzymają swoje trofea na pokładzie jachtu?

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe wyzwania – od kradzieży po uszkodzenia – czy warto kiedykolwiek przechowywać na pokładzie kolekcję dzieł sztuki? Pamiętajmy, że kolekcja sztuki jest często warta więcej niż sam jacht. Zatem, czy jachty są najmądrzejszym miejscem do przechowywania dzieł sztuki? Wydaje się, że odpowiedzi na te pytania są podzielne i zależą od stosunku właściciela jachtu do ryzyka, sztuki i żeglarstwa.

Obraz Leonardo da Vinci o nazwie Salvator Mundi, którego właścicielem jest książę Arabii Saudyjskiej, wisi na pokładzie jego superjachtu – Serene/ zdjęcie: Kirsty Wigglesworth/AP

Właściwe ubezpieczenie i ochrona są ważne dla utrzymania kolekcji sztuki na pokładzie jachtu

Działający system alarmowy to podstawa. Będzie to główny warunek ubezpieczenia kolekcji sztuki na jachcie.

Następnym zagadnieniem jest to, czy wartość kolekcji sztuki przewyższa wartość jachtu. Polisy ubezpieczenia morskiego rzadko są znormalizowane, więc kolekcja dzieł sztuki prawdopodobnie może zostać do niej włączona. Jeśli jednak wartość kolekcji sztuki znacznie przewyższa wartość jachtu, to wówczas należy się skonsultować ze specjalistą od ubezpieczenia tego typu kolekcji. Nie rzadko, firmy ubezpieczeniowe oczekują, że kolekcjonerzy, będący właścicielami jachtów, zatrudnią profesjonalistów świadczących usługę zarządzania sztuką. Ma to zagwarantować maksymalną ochronę kolekcji oraz pozwoli od pierwszego dnia można uniknąć wszystkich możliwych negatywnych sytuacji.

O samym ubezpieczeniu jachtu więcej informacji znajdziecie tutaj.

Zbyt dużo światła może uszkodzić kolekcję sztuki na pokładzie jachcie

Podobnie jak na lądzie fotografie, akwarele i rysunki należy chronić przed naturalnym światłem, dlatego należy je oprawić przy użyciu wysoce ochronnego szkła przeciwodblaskowego, antyrefleksyjnego i zawiesić z dala od bezpośrednich źródeł światła.

Jednak oprócz unikania szkodliwych promieni UV światło może również odgrywać kluczową rolę w sposobie oświetlania dzieł sztuki. Na przykład, aby uzyskać idealne oświetlenie kolorów w grafice, niezbędny jest specjalny system oświetlenia LED w odpowiednim zakresie kolorów. Dlatego też, zdecydowanie zalecana jest współpraca z projektantem wnętrz, który będzie wiedział jak idealnie wyeksponować dane dzieło.

Jak wyeksponować dzieło sztuki na jachcie we właściwy sposób?

Nie można po prostu zawiesić obrazu na pokładzie. Musi on być przykręcony do ściany. To samo dotyczy stawiania małych rzeźb i przedmiotów, które muszą być przymocowane do podłoża tzw. „klejem muzealnym”. Ma to zapobiec ich przesuwaniu się podczas na przykład sztormu.

 

Kontrola powietrza oraz temperatury w celu przedłużenia życia sztuki na pokładzie

Jakość powietrza i temperatura na jachcie są bardzo ważne. Wilgotność jest szkodliwa dla dzieł sztuki, podobnie jak słone powietrze i bezpośrednie światło słoneczne. Właściciel jachtu i dzieł sztuki musi być świadomy wilgotności i temperatury na pokładzie. Rygorystyczne wymagania dotyczące ubezpieczenia wymagają, że nawet muzea muszą spełniać wysokie standardy, zanim działa sztuki będą mogły być pokazywane. Z jachtem jestem podobnie. Zatem może być konieczne zainstalowanie systemu alarmowego, który powiadomi o zmianach wilgotności oraz temperatury.

Korzystanie z dealerów oraz specjalistów od dzieł sztuki przy wybieraniu dzieł na jacht

Każdy dealer, galeria i specjalistyczny dom aukcyjny ma swoich specjalistów. Tak więc najlepsza rada: korzystajcie z porady dealera lub specjalisty od dzieł sztuki! Ograniczona przestrzeń jachtu ma duży wpływ na eksponowanie dzieła sztuki”. Przed zakupem takiego dzieła należy zwróć się o poradę, aby móc zaplanować dla niego idealne otoczenie. Sztuka jest fajna, ale musi mieć najlepszą możliwą ekspozycje, aby inspirować.

 

Leave a Reply