Photo by Nastya Dulhiier on Unsplash

Życie na łodzi – co wziąć pod uwagę?

Marzyliście kiedyś o życiu na łodzi? Życie na łodzi nie jest dla wszystkich, ale dla niektórych jest to idylliczny styl życia. Niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy zabierasz ze sobą rodzinę, możesz mieszkać na łodzi przez cały rok.

Ale jak możesz to zrobić?

Po pierwsze: rozważ następujące rzeczy

Kiedy masz na coś ochotę, kusi, by od razu się do tego zabrać. Zatem, dlaczego nie możesz od razu przenieść wszystkich swoich rzeczy na łódź? Przecież czeka ona na Ciebie w marinie!

Będzie to ogromna zmiana, jeśli kiedykolwiek mieszkałeś tylko na lądzie. Zwłaszcza jeśli mieszkałeś tylko w konwencjonalnym domu. Jest wiele rzeczy, które będziesz musiał rozważyć, zanim zaczniesz życie na łodzi.

Oto kilka istotnych rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się zamieszkać na łodzi na stałe.

Twoje gospodarstwo domowe: kto zamieszka na łodzi?

Jeśli już mieszkasz sam, nie będzie to dla ciebie problemem. Masz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na łodzi, a Twoje potrzeby są jedynymi, które się liczą.

To powiedziawszy, jeśli mieszkasz z  innymi osobami , które również dołączą do ciebie na łodzi, musisz wziąć pod uwagę ich potrzeby przed podjęciem zobowiązania. Będziecie musieli odbyć poważną rozmowę o tym, czy ten ruch jest możliwy.

Jeśli masz duże gospodarstwo domowe, życie na łodzi będzie skomplikowane. Może najpierw pomyśl o zamieszkaniu na łodzi na jakiś czas.

Nawet jeśli jesteś tylko Ty i partner lub współlokator, mieszkanie na łodzi może być ciasne. Upewnij się, że oboje wiecie, w co się pakujecie.

Jeśli  masz zwierzęta domowe  lub dzieci, masz jeszcze więcej do rozważenia. Trudniej jest zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, gdy mieszkasz na łodzi. Zwierzęta potrzebują miejsca do zabawy i miejsca do korzystania z „łazienki”. Jeśli masz duże zwierzęta, mieszkanie na łodzi może nie być najlepszą opcją.

Niezbędna przestrzeń

Ile miejsca potrzebujesz? Każdy, kto kiedykolwiek mieszkał w małej kawalerce, wie, jak to jest mieszkać na łodzi.

Ilość potrzebnej przestrzeni określi również typ łodzi, na której będziesz mieszkać. Możesz potrzebować większej łodzi, aby pomieścić swoje gospodarstwo domowe.

Inne podstawowe potrzeby

Łatwo zapomnieć o podstawowych potrzebach, ponieważ jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Gdymieszkasz na łodzi, sprawy będą wyglądać inaczej.

Jeśli zostaniesz w marinie, nie będzie się to zbytnio różniło od mieszkania w standardowym domu. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu na morzu, musisz dokładniej wszystko planować.

Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się we wszystkie artykuły spożywcze i przybory toaletowe na lądzie. Na morzu może to być trudniejsze.

Twój budżet

Wiele osób uważa, że ​​życie na łodzi to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Chociaż możesz zaoszczędzić pieniądze, mieszkając na łodzi, nadal musisz określić swój budżet, zanim podejmiesz jakiekolwiek ważne decyzje.

Będzie to teraz Twój  budżet mieszkaniowy , więc miej to na uwadze, ustalając, ile będziesz w stanie wydać. W idealnej sytuacji zastępujesz koszt swojego konwencjonalnego domu.

Koszty związane z życiem na łodzi

Mówiąc o budżecie – jakie są koszty związane z życiem na łodzi?

Po pierwsze, będziesz potrzebować odpowiedniej łodzi. Łodzie są drogie, a nawet jeśli już posiadasz lub wynajmujesz łódź, może to nie być najlepsza łódź do życia. To będzie największy początkowy wydatek, ale ważny.

Następnie będziesz potrzebować miejsca do zaparkowania łodzi, chyba że planujesz mieszkać na otwartym morzu. Oznacza to, że będziesz potrzebować miejsca do cumowania. Być może będziesz musiał zapłacić znaczny czynsz, aby tam mieszkać (choć będzie on niższy niż czynsz za standardowy dom lub mieszkanie).

Weź pod uwagę koszt paliwa do swojej łodzi. Jeśli planujesz często żeglować, koszty paliwa z czasem będą się sumować.

Będziesz musiał zapłacić  za utrzymanie łodzi. Nawet jeśli konserwujesz łódź we własnym zakresie, musisz wziąć pod uwagę koszt materiałów i sprzętu, aby utrzymać łódź w doskonałym stanie.

Koszt życia na łodzi jest bardziej przystępny niż w przypadku innych opcji mieszkaniowych, ale nie wpadnij w pułapkę myślenia, że ​​będzie tanio.

Czy potrzebujesz pozwolenia?

Więc jeśli masz już łódź, czy potrzebujesz pozwolenia na zamieszkanie na niej?

Nie wszystkie mariny pozwalają ludziom mieszkać na pokładzie ich łodzi. Chociaż możesz zaryzykować, lepiej najpierw zapoznać się z przepisami i poprosić o pozwolenie.

Możesz zostać obciążony wyższymi opłatami, jeśli zdecydujesz się mieszkać na łodzi. Twoje stawki ubezpieczeniowe również mogą wzrosnąć.

Najlepsze łodzie do życia

Więc jeśli planujesz używać swojej łodzi jako domu, jaki typ łodzi wybrać? Wiesz, że będziesz potrzebować dużo miejsca, jeśli chcesz zachować wygodę, ale nadal masz wiele opcji.

Pamiętaj, że zawsze powinieneś osobiście odwiedzić łódź, zanim zdecydujesz się na niej zamieszkać. Czasami łodzie wyglądają inaczej na zdjęciach i możesz odkryć, że „wydaje się” o wiele mniejsza, gdy jesteś w środku.

Chcesz dobrej równowagi między wydajnością a żywotnością. Ta równowaga będzie się różnić w zależności od osoby. Niektóre łodzie są lepsze do rzeczywistego pływania łódką, podczas gdy inne są bardziej odpowiednie do życia.

Oto kilka popularnych opcji dla osób, które zdecydowały się żyć na wodzie.

Holowniki i Trawlery

Holowniki i trawlery mogą na pierwszy rzut oka nie wyglądać efektownie, ale te solidne łodzie są idealne dla każdego, kto chce mieszkać na łodzi. Mają dużo miejsca zarówno na pokładzie, jak i pod nim. Jest więcej użytecznej przestrzeni życiowej niż w innych typach porównywalnych łodzi, co oznacza, że ​​uzyskasz większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

Możesz zmieścić wiele poziomów przestrzeni życiowej w dużym trawlerze lub holowniku, co pozwala na bardziej „normalne” życie. Przypomina mały dom lub duże mieszkanie. Możesz z łatwością zmieścić pełne pokoje dzienne i sypialnie na łodzi, o ile wybierzesz odpowiedni rozmiar.

Te łodzie są drogie, ale ponieważ zapewniają najbardziej realistyczne wrażenia w domu, mogą być tego warte dla rodzin lub gospodarstw domowych z kilkoma współlokatorami.

Łodzie mieszkalne

Łodzie mieszkalne są podobne do przyczep, jeśli chodzi o ich ogólną przestrzeń i warunki życia. Często mają tylko jeden pokój wewnętrzny. Pokój powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystko, czego jedna lub dwie osoby będą potrzebować, aby czuć się komfortowo.

Łodzie mieszkalne są bardziej funkcjonalne jako domy niż łodzie. Chociaż mogą się same napędzać, a Ty możesz wyjść na wodę, nie uzyskasz dużych prędkości ani doświadczenia żeglarskiego konwencjonalnych łodzi.

Jachty

Jachty są z natury efektowne, ale czy nadają się do życia?

W zależności od wielkości Twojego jachtu możesz czuć się bardziej niż komfortowo mieszkając na nim. Jachty mogą mieć bieżącą wodę, luksusowe udogodnienia i mnóstwo miejsca na rozprostowanie nóg.

To powiedziawszy, efektowny jacht będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. To nie jest opcja dla wielu właścicieli łodzi po raz pierwszy.

Żaglówki

Wiele osób uważa, że ​​żaglówki wyszły z mody, ale jeśli wybierzesz odpowiednią, może stać się wspaniałym domem.

Jeśli chodzi o przystępność cenową, to możesz mieć dużo miejsca za stosunkowo niski koszt. Żaglówki często nie mają ciepłej wody i może być trudno znaleźć taką z prysznicem lub miejscem na sprzęt. Ponownie, jest to coś, z czego będziesz musiał zrezygnować w zamian za niższe koszty.

Żaglówki są świetne dla  doświadczonych żeglarzy , którzy mieszkają samotnie i uwielbiają spędzać czas na morzu. Osoby poszukujące bardziej „swobodnego” życia na łodzi mogą wybrać inną opcję.

Pływające domy

Pływające domy są najbliższe „konwencjonalnym” domom, a niektórzy żeglarze mogą w ogóle nie uważać ich za łodzie. Cumują one w przystaniach lub prywatnych dokach. Po prostu nie mogą się ruszyć, kiedy już tam są.

Są zbudowane na solidnych fundamentach, takich jak „prawdziwe” domy. Są wystarczająco duże, aby całe rodziny mogły doświadczyć tego „na wodzie” bez konieczności poświęcania komfortu.

Pływający dom nie pozwoli ci spędzać dni na wodzie. Będziesz miał niesamowite widoki na wodę i wyjątkowe wrażenia z życia, ale jeśli jesteś miłośnikiem łodzi, nadal będziesz potrzebować „konwencjonalnej” łodzi.

Życie na pokładzie: względy bezpieczeństwa

Kiedy mieszkasz na łodzi, łatwo zapomnieć o konwencjonalnych zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa. Tak bardzo przyzwyczaiłeś się do tego, że łódź jest częścią Twojego codziennego życia, że ​​bezpieczeństwo schodzi na dalszy plan.

Bezpieczeństwo na łodzi jest szczególnie ważne, jeśli mieszkasz na łodzi z małymi dziećmi. Podczas gdy dzieci nie muszą być w  kamizelkach ratunkowych, gdy cumujesz, nadal musisz upewnić się, że zawsze są pod nadzorem osoby dorosłej.

Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas zbliżania się i opuszczania łodzi, gdyż doki są śliskie.

Będziesz musiał zastosować odpowiednie metody przechowywania paliwa. Twoje paliwo stanowi zagrożenie pożarowe, a kiedy mieszkasz na swojej łodzi, jest to poważne niebezpieczeństwo.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak bezpiecznie zakotwiczyć lub zakotwiczyć łódź, nadszedł czas, aby się tego nauczyć. Nie możesz sobie pozwolić na to, by Twoja łódź odpłynęła, kiedy na niej mieszkasz.

Czy jesteś zainteresowany życiem na łodzi?

Życie na łodzi to ogromne zobowiązanie, ale dla każdego, kto kocha wodę, może to być doskonały wybór. Zacznij rozmawiać z pozostałymi domownikami o swoim pragnieniu życia na łodzi.

Pamiętaj, że podejmując tę ​​decyzję, musisz mieć na uwadze swój budżet, osobiste potrzeby i bezpieczeństwo. Życie na łodzi to świetna zabawa, ale nie jest prosta!

Photo by Nastya Dulhiier on Unsplash
Zdjęcie Nastya Dulhiier z Unsplash

Leave a Reply