Życie na międzynarodowych wodach: przygoda bez podatków

Na całym świecie jest wiele rajów podatkowych. Jednak większość z nich to małe i odizolowane wyspy. Dlatego niektórzy, którzy nie chcą płacić podatków, wolą zamieszkać na „pływających rajach podatkowych”, czyli statkach, które nieustannie podróżują po całym świecie.

Ponieważ pływające raje podatkowe pływają po wodach międzynarodowych i przebywają na wodach krajowych poszczególnych krajów przez krótki czas (zwykle kilka dni), ich pasażerowie nie podlegają jurysdykcji podatkowej odwiedzanych krajów. Na przykład brytyjski Urząd Skarbowy przyznaje Brytyjczykom status „nierezydentów”, jeśli przebywają w kraju krócej niż 183 dni w roku. Wszelkie dochody uzyskane za granicą są wtedy zwolnione z podatków brytyjskich. Właściwie zorganizowany strumień dochodu Brytyjczyka w dużej mierze nie podlega opodatkowaniu. Natomiast Stany Zjednoczone opodatkowują swoich obywateli bez względu na to, gdzie mieszkają.

Pływające raje podatkowe

Istnieją dwa rodzaje „pływających rajów podatkowych”, a mianowicie statki mieszkalne i prywatne jachty. Te dwa rodzaje płynnych rajów podatkowych omówiono bardziej szczegółowo poniżej.

Statki mieszkalne

Idea pływającego raju podatkowego od dawna intryguje bogatych ludzi. W 1921 roku New York Evening Telegram, nowojorska gazeta, wspomniała o propozycji budowy pływającej wyspy wolnej od podatków. Według gazety, strony, które złożyły propozycję, „zagwarantowały” patronat połowie milionerów w Ameryce.

The World – pływający raj podatkowy dla bogaczy

Urzeczywistnieniem idea pływającego raju podatkowego jest statek mieszkalny o nazwie The World („Świat”). The World jest prywatnym statkiem mieszkalny, który nieustannie podróżuje po całym świecie i zatrzymuje się w atrakcyjnych nadmorskich miejscowościach. Na statku znajduje się 165 luksusowych apartamentów, których ceny wahają się od 4300 do 6200 dolarów za metr kwadratowy. Co sprawia, że ​​zakup apartamentu na statku jest droższe niż zakup nieruchomości w Londynie czy Nowym Jorku. Obecni mieszkańcy pochodzą z 19 krajów.

W 2017 roku The World odwiedził 100 portów w 20 krajach i przepłynął 44 000 mil. Rejsy krzyżowe obejmowały wycieczki do Australii, Azji i Pacyfiku, Kanady i Ameryki Środkowej, po czym przepłynęły przez Kanał Panamski, aby świętować Nowy Rok w Miami.

Właściciele mieszkań na świecie mają udziały w spółce będącej właścicielem statku i spotykają się co roku, aby ustalić trasę podróży z trzyletnim wyprzedzeniem.

Właściciele odmawiają komentarza, w jaki sposób mieszkanie na statku wycieczkowym, który nie ma stałego doku, wpływa na ich status podatkowy. Mówią, że statek to bardziej styl życia niż sposób na unikanie opodatkowania.

Aby się zakwalifikować do kupna apartamentu, kupujący muszą wykazać, że posiadają majątek osobisty w wysokości co najmniej 10 milionów dolarów, posiadać referencje od co najmniej dwóch osób mieszkających na statku, przejść kontrolę przeszłości i mieć do 900 000 dolarów rocznie na pokrycie kosztów żywności i utrzymania.

Udogodnienia na statku o długości 644 stóp na 12 pokładach obejmują kort tenisowy, symulator golfa, bilard, spa, bibliotekę i teatr.

The World nieustannie okrąża kulę ziemską, spędzając około dwóch trzecich roku na morzu. Co trzy lata jest zamknięty w suchym doku w celu konserwacji i napraw.

The World – pływający raj podatkowy Zdjęcie @Nils Junge
Marinetrafic.com

Freedom – pływające miasto

Warto wspomnieć, że trwa obecnie projekt stworzenia pływającego miasta zwanego Freedom. Statek Freedom będzie miał kilometr długości i pomieści 50 000 ludzi. Pływające miasto będzie zasilane przez panele słoneczne i energię fal. Według prasy Freedom będzie tańszy niż The World. Jeśli chcesz zobaczyć, jak będzie wyglądał statek Freedom, odwiedź http://freedomship.com/

Kupno mieszkania na pływającym raju

Kupując mieszkanie na statku mieszkalnym należy wziąć pod uwagę co najmniej cztery czynniki, a mianowicie (1) dostęp turystów do statku, (2) roczne opłaty za pobyt na statku, (3) banderę statku oraz (4) ) wiek statku.

W odniesieniu do pierwszego czynnika należy zauważyć, że krótkoterminowi turyści często traktują statek jako miejsce imprezowania i nieograniczonego spożywania alkoholu. Tak więc, zanim zainwestujesz kilka milionów w mieszkanie na statku, upewnij się, że będziesz mógł tam mieszkać w spokoju.

Jeśli chodzi o drugi czynnik, roczne opłaty za pobyt na statku pobierane przez statki mieszkalne są znacznie wyższe niż podobne opłaty pobierane przez ziemskie raje podatkowe. Dzieje się tak, ponieważ statki mieszkalne muszą pokrywać wydatki na paliwo i dużą liczbę członków załogi.

Jeśli chodzi o trzeci czynnik, zgodnie z międzynarodowym prawem morskim, rejestracja statku powoduje, że statek i osoby na pokładzie podlegają wyłącznej jurysdykcji kraju rejestracji (znanego również jako „państwo bandery”). Oznacza to, że prawo państwa bandery będzie miało zastosowanie do każdego, kto przebywa na statku. W związku z tym, jeśli chcesz uniknąć szponów podatkowych niektórych jurysdykcji, nie możesz pływać na statkach pod ich banderami.

Jeśli chodzi o czwarty czynnik, żywotność statku pasażerskiego wynosi około 30 lat. Dlatego przed zakupem mieszkania na statku mieszkalnym warto wziąć pod uwagę wiek statku. W przeciwnym razie pobyt na statku może być krótszy niż oczekiwano. O ile utrzymanie statku starszego niż 30-40 lat jest teoretycznie możliwe, o tyle może nie być ekonomicznie wykonalne, ponieważ taki statek będzie wymagał poważnej przebudowy.

W przyszłości niektóre pływające raje podatkowe mogą uzyskać status państw w celu uzyskania pełnej niezależności prawnej. Taka niezależność pozwoli na przykład pływającym rajom podatkowym na unikanie wszelkich międzynarodowych umów dotyczących wymiany informacji podatkowych. W dużej mierze samowystarczalny statek może oprzeć się międzynarodowej presji politycznej.

Prywatne jachty

Osoby, których nie stać na zakup mieszkania na The World i innych podobnych statkach, mogą założyć własny raj podatkowy, kupując odpowiedni jacht. Jacht zdolny do bezpiecznego i wygodnego podróżowania po oceanie można znaleźć za mniej niż 200 000 USD. Komfort zapewniany przez taki jacht nie da się porównać z komfortem zapewnianym przez The World. Jacht zapewne będzie miał klimatyzację, barek z kostkarką, lodówkę i dużo miejsca. Korzystanie z własnego jachtu w celu uniknięcia podatków może być szczególnie korzystne, jeśli jacht pływa głównie w miejscach, w których kraje są blisko siebie. W ten sposób możesz spędzić na przykład dwa tygodnie w każdym kraju bez konieczności płacenia dużych pieniędzy za podróżowanie między krajami. Takie miejsca obejmują region Karaibów i Oceanię. Oczywiście, jeśli wierzysz w przesądy, możesz omijać Trójkąt Bermudzki.

Należy dodać, że jeśli nie mieszkasz w żadnym kraju, nie będziesz mógł korzystać z zalet umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W związku z tym nie będziesz w stanie zmniejszyć żadnych podatków u źródła, które musisz zapłacić.

Uwagi końcowe

Mieszkanie w raju podatkowym niekoniecznie oznacza przebywanie w mieszkaniu z widokiem na morze i cieszenie się wzrostem kokosów na pobliskich palmach. Życie w raju podatkowym może być ciągłą podróżą z kraju do kraju. To, czy Twoja przygoda odbędzie się na luksusowym statku mieszkalnym, czy na małej łodzi, zależy od tego, ile chcesz wydać.

Leave a Reply