Pies i kot na pokładzie jachtu

Niezależnie od tego, czy jest to rozlana kuweta, czy pies za burtą, żeglowanie z psem lub kotem może być wyzwaniem. Jednak ponieważ zwierzę jest często integralnym członkiem rodziny, dla niektórych pozostawienie go w domu po prostu nie wchodzi w grę.

Poruszanie się psa i kota po jachcie

Niezależnie od tego, czy zwierzę, czy jacht jest dla Ciebie na pierwszym miejscu, należy pamiętać o kilku kwestiach, jeśli chodzi o pogodzenie ich ze sobą. Poruszanie się między pokładami, nad i pod pokładem może być trudne dla zwierzaków.

Starsze jachty często mają zejściówkę z pięcioma lub sześcioma prawie pionowymi stopniami, mniejszą przestrzenią mieszkalną i brakiem łatwego dostępu do wody. Natomiast nowoczesne jachty mają zwykle mniej strome zejściówki i baseny na rufie. Te cechy konstrukcyjne mogą stanowić problem dla żeglarzy z dużym psem.

Jest na to rozwiązanie – deska ze szczeblami umożliwiającymi pokonywanie stromych zejściówek. Dodanie wykładziny antypoślizgowej do stopni zejściówki może również pomóc, zapewniając lepszą przyczepność.

Bezpieczna przestrzeń dla psa lub kota

Stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla zwierzaków podczas niesprzyjającej pogody na obu halsach wymaga odrobiny przemyślenia. Niezbędne jest posłanie, które zapewni im bezpieczeństwo.

Prosta skrzynia z wyściełaną wyściółką, miejsce obok koi wyłożone poduszkami lub kanapa w salonie z miękkim materiałem wystarczyłaby na psa. Koty naturalnie znajdują kryjówki, w których mogą skulić się na morzu.

Bezpieczeństwo na pokładzie

Jeśli Twój pies lub kot woli spędzać czas w kokpicie, zastosuj zasady podobne do tych, które obowiązują, gdy na pokładzie znajdują się dzieci.

Pod żaglami pies i kot powinny być zawsze przywiązane do łodzi. Powinny również zostać przeszkolone, aby nie opuszczać kokpitu, chyba że korzystają z „toalety” w towarzystwie człowieka.

Gdyby pies wypadł za burtę w porcie, przydaje się spora siatka do chwytania mniejszych psów.

Dla kotów przydatny jest dywanik zwisający z boku, w który mogą zatopić pazury, aby wspiąć się z powrotem na pokład.

Akcesoria

Jeśli chodzi o smycze i kamizelki ratunkowe dla psa, to wysokiej jakości materiał, solidne uchwyty, zakryte klamry i klipsy, które nie zahaczą o nic, to konieczność.

Kamizelki muszą dobrze przylegać i nie powinny utrudniać zwierzęciu pływania.

Do przymocowania zwierzęcia do łodzi można użyć standardowych uwięzi lub smyczy. Jednak upewnij się, że nie są wystarczająco długie, aby Twój pies mógł dosięgnąć krawędzi burty.

Inne dostępne akcesoria to smycze żeglarskie, torby transportowe i lampka na spacery po zmroku.

Przywieszka identyfikacyjna z danymi łodzi i danymi kontaktowymi, płaszcze chłodzące lub podkładki żelowe na upały, podkładki pod nocnik dla psów i koce obciążeniowe, aby uspokoić zwierzęta w chwilach stresu, to również ważne akcesoria.

Zaleca się również zabranie ze sobą transportera dla zwierząt zatwierdzonego przez linie lotnicze, jeśli musisz lecieć do domu ze swoim zwierzakiem.

Choroba morska i zdrowie

Choroba morska może być prawdziwym problemem dla zwierząt domowych. Warto porozmawiać ze swoim weterynarzem i wypróbować dostępnych opcji zarówno w zakresie leków na chorobę morską, jak i leków przeciwlękowych.

Upewnij się, że chronisz zwierzaki przed promieniowaniem UV za pomocą dużej ilości cienia, a nawet hipoalergicznego kremu z filtrem. Przegrzane zwierzęta są gorące, niekontrolowanie dyszą i mogą wymiotować. Podkładki chłodzące i mokre ręczniki pomogą w czasie upałów.

Radość z odwiedzanych miejsc będzie niewątpliwie obejmować zabieranie zwierząt na brzeg. Niestety, to właśnie tutaj zwierzęta są najbardziej narażone na zranienia. Bezpańskie psy, potłuczone szkło, zardzewiała stal, trujące przynęty i szybko poruszające się pojazdy mogą potencjalnie zaszkodzić Twojemu zwierzakowi. Chociaż weterynarze są dostępni w większości lokalizacji, nadal ważne jest, aby zabrać ze sobą materiały do ​​leczenia typowych przypadków. Mogą to być takie skaleczenia na łapach, infekcje skóry i ucha oraz odwodnienie. Podstawowa apteczka dla zwierzaka jest niezbędna. Gaza, bandaże, krem ​​antyseptyczny i roztwór soli pomogą kontrolować krwawienie i infekcję w krótkim okresie.

Dieta i wyżywienie dla Twojego psa lub kota

Jeśli Twój zwierzak ma specjalną dietę lub ulubioną markę karmy, zabierz ją z sobą w podróż. Pozyskiwanie wysokiej jakości karmy dla zwierząt za granicą może być trudne i kosztowne.

A co z ich „toaletą”?

To, co często jest najbardziej obciążające dla właścicieli zwierząt domowych, to liczne codzienne wyprawy na ląd, aby zwierzęta mogły wykonywać swoje interesy. Najpopularniejsza metoda toalety dla psów na pokładzie polega na umieszczeniu astroturfingu na dziobie łodzi.

Kwadrat astrotorfu na dziobie może stanowić dobrą „toaletę dla psa”

Międzynarodowe podróże ze zwierzętami

Właściciele żeglujący między krajami UE powinni posiadać unijny paszport dla zwierząt domowych. Ten dokument, wydany przez weterynarza UE, zapewnia Twojemu zwierzakowi swobodę poruszania się po Unii Europejskiej. Jest również akceptowany w Turcji i Skandynawii.

Po zakończeniu okresu przejściowego Brexit w dniu 31 grudnia 2020 r. brytyjscy właściciele zwierząt podróżujący z Wielkiej Brytanii do UE ze swoimi zwierzętami muszą zarejestrować się w celu uzyskania świadectwa zdrowia zwierząt (AHC). AHC będą wydawane przez weterynarza i będą ważne przez cztery miesiące i należy je uzyskać 10 dni przed podróżą. AHC będą ważne na jedną podróż do UE, dalszą podróż po UE do Wielkiej Brytanii i powrót do niej.

Twoje zwierzę musi mieć wszczepiony mikroczip i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz leczone przeciwko Echinococcus multilicaris (rodzaj tasiemca).

Podsumowując…

Pomimo wyzwań pływanie ze zwierzakiem ma wiele zalet. Żaden z właścicieli jachtów, z którymi rozmawiałam, nie żałował, że zabrał na pokład swoje zwierzę. Większość twierdziła, że ​​żeglowanie ze zwierzakiem wzbogaciło ich doświadczenie.

Leave a Reply