Zmiany w VAT dla czarterów na Morzu Śródziemnym w 2021 r.

Zmiany w przepisach VAT dla czarterów jachtów rozpoczynających się we Francji, Monako czy we Włoszech weszły w życie w 2021 r. Dlatego też, jeśli chcesz w tym roku wyczarterować jacht i pływać po Morzu Śródziemnym, pamiętaj o możliwych zmianach tego podatku. Mogą one bowiem teraz dotyczyć Twojej podróży.

Stale zmieniające się przepisy dotyczące VAT od czarterów jachtów na wodach UE oznaczają, że ich bieżące śledzenie może zapobiec nieoczekiwanym kosztom w późniejszym czasie. Poniżej znajduje się podsumowanie najnowszych zmian VAT, o którym należy pamiętać w tym roku.

Od 2021 r. do czarterów, których port wejścia na pokład rozpoczyna się we Francji, Monako i we Włoszech, dolicza się VAT według pełnej stawki danego kraju. Pełna stawka podatku jest stosowana niezależnie od tego, gdzie znajduje się port zejścia na ląd.

Czarter we Francji oraz Monako

W przypadku czarterów jachtów rozpoczynających się we Francji lub Monako można spodziewać się stawki 20% VAT.

Wcześniej Francja pozwalała na obniżkę w wysokości 50% podstawy opodatkowania, o ile jacht spędził części czarteru na wodach nienależących do UE. Zgodnie z nowym prawem ta obniżka nie będzie już obowiązywać.

Zamiast tego przedsiębiorstwa zajmujące się czarterem będą naliczać standardową francuską stawkę VAT w wysokości 20%, gdy jacht znajduje się na wodach UE. Gdy jacht wypłynie poza UE, VAT nie zostanie naliczony i potrzebne będą dowody potwierdzające świadczenie usług na wodach spoza UE. Dowody te mogą zostać zakwestionowane przez organy podatkowe w toku kontroli podatkowej.

Warto też pamiętać, że w tym roku weszły w życie także nowe przepisy dotyczące COVID na wodach francuskich. Od 23 stycznia 2021 r. wszystkie osoby spoza Francji, w tym załoga, muszą posiadać negatywne testy na COVID. Testy należy wykonać na mniej niż 72 godziny przed przybyciem do docelowego portu francuskiego. Niespełnienie tego warunku może skutkować odmową wstępu na wody francuskie.

Czarter we Włoszech

Jeśli zamierzać czarterować jacht we Włoszech, że od czerwca 2020 r. obowiązuje stawka 22% zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku VAT dla czarterów we Włoszech.

W przypadku tras obejmujących podróż do Francji, Monako i Włoch obowiązują te same zasady. VAT jest naliczany według stawki kraju, z którego pochodzi czarter.

Obraz @strikers z Pixabay

Leave a Reply