Rejestracja jachtu pod banderą Monako

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc relokacji dla życia wolnego od podatku, luksusowego stylu życia jest Monako. Bez podatków dochodowych od lat sześćdziesiątych XIX wieku, bez podatków od zysków kapitałowych ani podatków od spadków i darowizn, rezydencja podatkowa w tym księstwie na Lazurowym Wybrzeżu ma znaczące korzyści dla wyniku finansowego, czyniąc go atrakcyjnym dla obywateli z całego świata. Korzyści obejmują również międzynarodową rejestrację jachtów. Jak wygląda proces rejestracji jachtu w Monako? Oto, co musisz wiedzieć.

Jachting w Monako

Niektóre z najbardziej luksusowych jachtów na świecie przypływają do Monako w miesiącach letnich, co czyni go jednym z największych synonimów luksusowych miejsc jachtowych na świecie. To także centrum branżowe z jednym z najważniejszych wydarzeń roku. Monaco Yacht Show jest jednym z najbardziej znaczących targów branży jachtowej, który odbywa się co roku we wrześniu. Wówczas ponad 40 jachtów ma swój globalny debiut w słynnym w Port Hercules. Niestety w 2020 r. Monaco Yacht Show pierwszy raz w historii wydarzenia odwołano.

Rejestracja jachtu w Monako

Monako jest jedną z głównych jurysdykcji europejskich w zakresie rejestracji jachtów. Jednak trzeba pamiętać o trzech głównych zasadach rejestracji jachtów. Po pierwsze, trzeba być obywatelem lub rezydentem Monako, aby móc zarejestrować nowy lub używany jacht. Po drugie, każdy jacht pływający pod banderą Monako musi mieć tylko i wyłącznie na rufie nazwę jachtu wraz z napisem „MONACO”.

Innym istotnym wymogiem, o którym trzeba pamiętać, jest to, że po zarejestrowaniu jachtu w Monako należy zapłacić roczną opłatę za naturalizację. Opłatę należy wnieść w ciągu miesiąca od daty wystawienia rachunku. Rejestracja jachtu pod banderą Monako nie jest ważna bez stempla; w związku z tym wniesienie opłaty naturalizacyjnej jest niezbędne, aby uzyskać wymagany stempel.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji jachtu?

Rodzaj wymaganej dokumentacji, którą dołącza się do wniosku o rejestrację, zależy od kilku czynników. Jeśli rejestruje się nowy jacht lub używany jacht, wymagania są różne. Jednak niektóre rzeczy pozostają takie same. Oto dokumentacja, którą należy dostarczyć zawsze:

  • Dowód zakupu (jeśli jest to nowy jacht) lub paragon (jeśli jest to używany jacht)
  • Kopia licencji nawigacyjnej Monako
  • Kopia pozwolenia na pobyt w Monako
  • Zaświadczenie stwierdzające moc silników jachtu
  • Dwa cyfrowe zdjęcia burty i rufy do przesłania e-mailem na adres marine@gouv.mc
  • Certyfikat budowniczego jachtu.

Jeśli jacht zakupiono poza UE, należy przedstawić dokument celny importu. Istnieją również dodatkowe wymagania w zależności od specyfikacji jachtu. Departament ds. Spraw Morskich ma pełną listę na swojej stronie internetowej.

Jeśli rejestruje się używany jacht, należy przedstawić formularze denaturalizacji starej bandery jachtu. Wreszcie, jeśli jacht jest leasingowany, należy przedstawić kopię faktury wystawionej na firmę, od której kupiono jacht oraz wyciągu kredytowego wystawionego na nazwisko osoby lub osób, które ją leasingują.

Żeglowanie pod banderą Monako nie gwarantuje cumowania w porcie Księstwa

Jeśli masz już miejsce do cumowania należące do innego statku w Monako, nie możesz przenieść tego miejsca cumowania na nowy jacht. Automatyczny przydział miejsc do cumowania nie jest zawarte w procesie rejestracji jachtu. Société d’Exploitation des Ports de Monaco (SEPM) jest organem odpowiedzialnym za rejestrację miejsc do cumowania w Port Hercules, w Fontville oraz w nowym porcie należącym do Księstwa w Ventimiglia.

Interesuje Cię rejestracja jachtu w Monako?

Jeśli chcesz myślisz o rejestracji jachtu w Księstwie, a tym samym uzyskaniem rezydencji i relokacji do Monako, skontaktuj się z MCHercberg.com. Miejsce zamieszkania jest pierwszym krokiem do spełnienia wymogu rejestracji starego lub nowego jachtu. Niezależnie od tego, czy jest się właścicielem, czy leasingobiorcą. Przygotuj się na lato żeglarskie na Morzu Śródziemnym, rozpoczynając ten proces już dziś 🙂

Leave a Reply