Zdjęcie Simon Micheler z Unsplash

Sprzedaż jachtu – jak to zrobić?

Jesteś gotowy do sprzedaży swojego jachtu i chcesz to zrobić dobrze, szybko i przy jak najmniejszym wysiłku? Najlepszym sposobem na uniknięcie wyboistej ścieżki pełnej trudności, jaką może być sprzedaż jachtu, jest wiedza jak to zrobić 🙂

Jakie są główne kroki przed wystawieniem łodzi na sprzedaż?

1- Przygotuj swoją łódź: dokładne czyszczenie; naprawa drobnych problemów kosmetycznych; naprawa wadliwego/zepsutego sprzętu; usunięcie całego sprzętu i wyposażenia, którego nie sprzedajesz z łodzią, przygotowanie całej dokumentacji dotyczącej łodzi (rejestry serwisowe łodzi, specyfikacje techniczne, wszelkie faktury i gwarancje do przekazania następnemu właścicielowi itp.). 

2- Zrób wysokiej jakości zdjęcia jachtu i nagraj film: obraz to pierwszy akt komunikacji!

3- Ustaw odpowiednią cenę: Ile jest warta Twoja łódź? Określenie wartości łodzi zależy od kilku czynników, a nie tylko od rozmiaru, wieku i modelu. Wymaga zaawansowanej znajomości rynku żeglarskiego i dużego doświadczenia. 

4- Last but not least: jeśli nie masz czasu i wiedzy, aby samodzielnie sprzedać jacht, zdecydowanie zalecam skorzystanie z wiedzy brokera jachtowego. Więcej informacji na ten temat w dalszej części. 

Jak długo trwa sprzedaż jachtu? 

Nie ma standardowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od trendu na rynku w danym momencie oraz od tego, jak skutecznie i aktywnie Ty lub Twój broker jachtowy będziecie w stanie znaleźć potencjalnego nabywcę. Jeśli jednak spojrzymy na statystyki, waha się od około ośmiu miesięcy dla łodzi 26′ do 35′ do prawie 12 miesięcy dla łodzi 46′ do 55′. Niestety dla jachtów powyżej 60 stóp i znacznie mniej dla popularnych modeli może to być nawet kilka lat.

Co zatem zrobić, aby szybko sprzedać łódź? Wśród głównych odpowiedzi na to pytanie, na pierwszym miejscu jest bez wątpienia cena, a dokładniej: ustalenie właściwej ceny.

Rzeczywiście, ustalenie właściwej ceny, która odzwierciedla aktualne stawki rynkowe i rzeczywistą wartość Twojej łodzi, ma znaczący wpływ na to, jak długo zajmie sprzedaż Twojego jachtu.

Poza tym powiedzenie „czas to pieniądz” nigdy nie było tak prawdziwe. Jeśli Twoja łódź stoi na rynku przez kilka miesięcy, będzie wymagała regularnego czyszczenia, nieuniknionej konserwacji mechanicznej, nie wspominając o kosztach cumowania, ubezpieczenia itp.

Sprzedaj swój jacht we właściwym czasie 

Niektórzy mogą powiedzieć, że początek sezonu żeglarskiego byłby najlepszym momentem na próbę sprzedaży jachtu. Inni twierdzą, że wiosna jest najlepsza, bo robi się cieplej. 

Niektóre statystyki pokazują, że od lutego do kwietnia wielu nabywców łodzi szuka łodzi na sezon wiosenny i letni. Należy również zauważyć, że jesień może być dobrym sezonem z perspektywy finansowej, aby uniknąć pełnej zimy wydatków. Ponadto należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników: Twoja łódź znajduje się w obszarze, w którym sezon żeglarski trwa przez cały rok? Planujesz przenieść swój jacht do cieplejszego klimatu, aby go sprzedać? A może jesteś w trakcie zakupu kolejnego jachtu i nie chcesz ponosić kosztów przewozu obu? 

Sporządź pełną i szczegółową listę swojej łodzi

Aby sprzedać swoją łódź, musisz przygotować pełny opis tak szczegółowy, jak to tylko możliwe, a także listę dostępnych opcji, które z nią sprzedajesz. Zbierz dokumentację i zdjęcia i przygotuj je dla potencjalnego nabywcy. 

Twój broker może również pomóc Ci sporządzić pełną listę i upewnić się, że przekaże ją właściwemu klientowi.

Upewnij się, że konserwacja techniczna jest dobrze udokumentowana

Istnieje kilka podstawowych punktów, które należy sprawdzić, aby pomóc w procesie sprzedaży, między innymi:

 • Kluczowe systemy łodzi
 • Układy mechaniczne, elektryczne i nawigacyjne
 • Światła kabiny, światła nawigacyjne, zamki okienne, krany itp
 • Systemy klimatyzacji i chłodnictwa 
 • Silnik
 • Żagle
 • Pasy, kable i węże
 • Poziomy płynów
 • Śmigła i kadłuby
 • Wyposażenie ochronne

Przygotuj łódź na wizytę kupującego  

Odwiedzający kupujący muszą być w stanie wyobrazić sobie siebie jako właściciela łodzi, dlatego pokazanie jachtu z jak najlepszej strony będzie dobrym punktem sprzedaży.

Usuń wszystkie swoje rzeczy osobiste i sprzęt, który nie jest na sprzedaż. Usunięcie rzeczy osobistych nie oznacza zamiany łodzi w pustą skorupę. Inscenizacja to jedna złota zasada! Dodaj kosze z owocami, bukiety kwiatów, ozdobne poduszki, świeżą pościel i ręczniki itp. Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia może mieć znaczenie, a inscenizacja stała się integralną częścią procesu sprzedaży.

Oczywiście będziesz musiał usunąć wszystkie opcje, których nie chcesz sprzedawać (dodatkowy żagiel, nowy ponton itp.), aby uniknąć zamieszania i nieporozumień z przyszłym nabywcą. 

Przygotuj dokumenty do sprzedaży jachtu

Kiedy sprzedajesz swoją łódź, najważniejsze rzeczy to: zrób porządek z dokumentami i przygotuj wszystko z wyprzedzeniem, aby ostateczna sprzedaż nie została wstrzymana. 

Jakie są zwykle wymagane dokumenty? 

 • Kontrakt sprzedaży: jest to dokument, który określa warunki transakcji między prywatnym sprzedawcą a kupującym i prawnie przenosi własność. Powinien zawierać opis i numer identyfikacyjny kadłuba, datę zakupu, cenę oraz podpis zarówno kupującego, jak i sprzedającego. 
 • Dokumentacja gwarancyjna, dowód, że nie ma zaległych roszczeń wobec łodzi. 
 • Dokumenty dotyczące konserwacji : szczegółowe zapisy dotyczące corocznej konserwacji.
 • Dowód zgodności z RCD (Dyrektywa dotycząca rekreacyjnych jednostek pływających): sprawdź, czy Twoja łódź musi być zgodna z RCD. RCD to europejska dyrektywa, która poświadcza, że ​​Twoja łódź może być sprzedawana i użytkowana w Europie. Ustalenie jasnego kierunku działań w tej sprawie może zająć trochę badań, więc dobrym pomysłem może być rozmowa z konsultantem.
 • Odbiór faktury VAT
 • Gwarancje : ważne gwarancje, które należy przygotować i przekazać następnemu właścicielowi
 • Dokument rejestracyjny łodzi
 • Specyfikacja techniczna.
 • Polisa ubezpieczeniowa

Po sprzedaży : nie zapomnij anulować ubezpieczenia, ale zrób to po rozliczeniu środków i sfinalizowaniu transakcji.

Przegląd jachtu przed zakupem

Kontrola łodzi przed zakupem przez profesjonalnego rzeczoznawcę morskiego jest koniecznością. Nie tylko poinformuje Cię o ogólnym stanie Twojej łodzi, ale także pomoże ustalić jej wartość i uniknąć potencjalnych konfliktów z nabywcą łodzi.

Otrzymasz pisemny raport, który zawiera opis łodzi i systemów pokładowych wraz ze stanem jednostki i aktualnym stanem operacyjnym sprzętu. Co nie mniej ważne, wielu kupujących jest gotowych złożyć ofertę wyłącznie pod warunkiem, że łódź przejdzie tę kontrolę.

Przygotuj się do negocjacji 

Negocjacje są częścią normalnej codzienności. W rzeczywistości eksperci w tej dziedzinie twierdzą nawet, że życie samo w sobie jest tylko jedną ciągłą negocjacją. Jedno jest pewne, negocjacje są nieodłączną częścią procesu kupna i sprzedaży łodzi!

Kupujący łodzie zwykle negocjują 4 główne punkty:

-Cena globalna przy porównaniu łodzi z tańszymi jednostkami na rynku. 

-Koszt napraw do wykonania, wyszczególniony w ankiecie przedzakupowej.

– Akcesoria zawarte w cenie, których kupujący nie chce i poprosić o ich usunięcie, aby odpowiednio obniżyć cenę.

– bezpłatne dodatki, takie jak np. twarde miejsce do przechowywania, jeśli sprzedający zapłacił z góry za przechowywanie na zimę, transport (doprowadzenie łodzi tam, gdzie kupujący sobie tego życzy) itp. Należy zauważyć, że te „dodatki” są przedmiotem zwykle poddawanym pod koniec negocjacji, gdy sprzedający nie chce dalej obniżać ceny.

Zarejestruj sprzedaż swojego jachtu

Upewnij się, że wykonałeś wszystkie niezbędne dokumenty, aby zarejestrować sprzedaż w odpowiednich urzędach.

Uprość proces i współpracuj z profesjonalistą 

Możesz spróbować sprzedać swój jacht samodzielnie, jeśli masz doskonałą praktyczną znajomość rynku żeglarskiego, umiejętności komunikacyjne, w tym najnowsze trendy w tej dziedzinie, sieci potencjalnych klientów, doświadczenie w negocjacjach i procesach sprzedaży, doświadczenie w zarządzaniu transakcjami finansowymi i wreszcie nie mniej dużo czasu!

Żadnej z tych umiejętności nie powinno zabraknąć. W tym łańcuchu procesów sprzedaży najsłabsze ogniwo decyduje o sile całości!

Jeśli chcesz zrobić to dobrze, skorzystaj z usług profesjonalisty 

A teraz sprzedałeś swój jacht, jesteś gotowy, aby zacząć patrzeć na swój przyszły jacht…

Zdjęcie Simon Micheler z Unsplash
Zdjęcie Simon Micheler z Unsplash

Leave a Reply