Kupno, sprzedaż i wynajem miejsc do cumowania jachtów

Kapitanowie jachtów i załoga doskonale wiedzą, że znalezienie miejsca do zacumowania luksusowego jachtu o długości 24 m + może być kłopotliwym zadaniem. Często konieczne jest zgłoszenie zainteresowania kupnem lub wynajmem miejsca postojowego z dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić wolne miejsce w preferowanym porcie lub marinie  – zwłaszcza w szczycie sezonu rejsowego.

Niedobory miejsc do cumowania w pożądanych lokalizacjach i kosztowne umowy najmu są jednymi z powodów, dla których wielu właścicieli jachtów i ich kapitanów stara się zamiast tego kupić miejsce do cumowania dla swojego jachtu. W ten sposób zapewniają sobie gwarantowane korzystanie z miejsca do cumowania na czas trwania umowy, również poza sezonem.

Kupno a najem miejsca do cumowania jachtu

Dzięki szerokiemu wyborowi pięknych marin i doskonałych miejsc do cumowania na całym świecie, istnieje wiele korzyści z zakupu miejsca postojowego, w którym znajduje się jacht, zamiast zwykłego wynajmu.

Chociaż nie do końca jest to trafne z prawnego punktu widzenia wyrażenie „kupowanie” lub „sprzedawanie” miejsca do cumowania stało się powszechne w branży jachtowej. Oznacza ono po prostu sprzedaż praw oraz obowiązek cumowania na obszarze portu, zamiast sprzedaży miejsca do cumowania jako własność. Tak czy inaczej, kupowanie oferuje doskonałą opcję bezproblemowego postoju.

Ważne kwestie do rozważenia przed zakupem lub wynajmem miejsca do cumowania jachtu

Wybierając miejsce do cumowania lub do wynajęcia, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Należy zatem sprawdzić:

  • Jak długo trwa najem?
  • Jakie są warunki najmu?
  • Ile zapłacisz podatków i opłat?
  • Jakie udogodnienia są dostępne w marinie? Wi-Fi, paliwo, prąd, bary, kawiarnie itp.?
  • Czy marina ma CCTV i ochronę na miejscu?
  • jak marina jest blisko międzynarodowych lotnisk i innych ważnych połączeń transportowych?
  • Czy są dostępne miejsca parkingowe dla pojazdów?

Warto przeprowadzić lokalny rekonesans przed przybyciem, aby ocenić, jak cena za miejsce postojowe wypada w porównaniu z pobliskimi marinami. Zwłaszcza, że w szczycie sezonu może być trudno uzyskać miejsce do cumowania, zwłaszcza jeśli jacht jest szczególnie duży.

Zaleta bycia posiadaczem miejsca do cumowania

Poza tym, że mają po prostu miejsce na cumowanie jachtu, posiadacze często mogą skorzystać z dodatkowych korzyści dzięki swojej inwestycji. Bowiem właściciele miejsc nie tylko będą mieli wyłączne użytkowanie koi przez cały okres najmu. Pozwoli im na większą elastyczność i oszczędności pieniężne, ale także będą uprawnieni do podnajmu. Może to zapewnić im dodatkowy przypływ dochodów, kiedy koja nie jest używana.

Dodatkowo posiadacze mogą skorzystać z bezpłatnych rabatów i usług w porcie. Będą mieli gwarancję posiadania i zyskają na wzroście wartości miejsca w okresie trwania najmu.

Kupno miejsca do cumowania premium

Jeśli masz preferowaną lokalizację do stałego zacumowania jachtu, ale nie ma tam wystarczającej ilości miejsca lub dostępności, istnieją pewne sposoby.

Przykładem może rozwiązanie właściciela jednego z największych jachtów Octopus, który chciał kupić  stałe miejsce postoju w IYCA w Antibes. W celu uzyskania największego dostępnego miejsca do cumowania, właściciel Paul Allen negocjował zakup 55-metrowego jachtu wraz z miejscem do cumowania. Następnie natychmiast sprzedał jacht, ale zachował miejsce – jedyny sposób, w jaki mógł zdobyć upragnione miejsce, którego szukał!

Usługi cumowania jachtów: Korzystanie z usług pośrednika lub agenta jachtowego

Jeśli chcesz kupić miejsce do cumowania jachtu, pośrednik może być nieocenionym sprzymierzeńcem. Nie tylko ma dostęp do szczegółowych informacji na temat dostępnych miejsc na sprzedaż na całym świecie. Ma on również wiedzę, która pomoże Ci znaleźć odpowiednie miejsce do cumowania za odpowiednie pieniądze. Może udzielić cennych porad i pomocy w zakresie prawnych i finansowych aspektów procesu transferu.

Jeśli z drugiej strony masz zamiar wynająć lub wydzierżawić miejsce do cumowania na krótki okres w trakcie podróży, najlepiej zacząć od zapytania lokalnego agenta jachtowego, często z dużym wyprzedzeniem. Agent jachtowy może zaoferować pełną obsługę jachtów, od rezerwacji miejsc postojowych po pozwolenia, wizy i zezwolenia, mając większy wpływ na uzyskanie określonych miejsc postoju niż Ty sam.

Kiedy żądania postoju są szczególnie trudne do spełnienia…

Jak już wspomniałam, istnieją przypadki, w których spełnienie żądań postoju może być szczególnie trudne. Wówczas agent jachtowy lub pośrednik może być zmuszony do przeniesienia nieba i ziemi, aby umożliwić planowany plan podróży właściciela i gości.

Na Sardynii właściciel Benetti 120 chciał zacumować jacht w Porto Teulada. Przybył tam, ale w marinie nie było miejsca, a jacht był za duży, w związku z czym został zawrócony.

Kapitan jachtu skontaktował się z agentem, który znalazł wolne miejsce do cumowania w pobliskim porcie rybackim wśród łodzi rybackich. Na pierwszy rzut oka nie był on najbardziej atrakcyjną lokalizacją. Żona właściciela ubrała się, aby zejść na ląd i spodziewała się ekskluzywnego miejsca na kolację. Zamiast tego odwiedzili lokalne miejsce i poinformowali agenta, że spędzili jedną z najlepszych nocy w życiu 🙂

 

Leave a Reply