Dlaczego próba morska jachtu przed zakupem jest ważna?

Kupno jachtu to poważna decyzja. Jeśli zapytasz jakiegokolwiek eksperta morskiego, jak kupić jacht przy jak najmniejszym ryzyku, prawdopodobnie zalecą Ci zabranie jachtu na próbę morską przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Dla wielu żeglarzy próba morska jest ostatnim krokiem przed zakupem jachtu, a wyniki próby są często decydującym czynnikiem. W tym artykule wyjaśniam, jak wypróbować jacht na morzu, w tym, na jakie obszary należy zwrócić szczególną uwagę, oraz podaję przydatne wskazówki dotyczące kupowania jachtu.

Co to jest próba morska?

Próba morska ma miejsce wtedy, gdy zabierasz jacht, który chcesz kupić, na „jazdę próbną” po akwenie, na którym planujesz jej używać, niezależnie od tego, czy jest to ocean, czy jezioro słodkowodne. Możesz również przeprowadzić próbę na morzu, aby przetestować jacht, którą aktualnie posiadasz po gruntownej naprawie lub remoncie. Chodzi o to, aby korzystać z jachtu w taki sam sposób, w jaki planujesz używać jej po zakupie, zwracając szczególną uwagę na to, jak dobrze działa jacht.

CO SIĘ DZIEJE PODCZAS PRÓBY MORSKIEJ?

Skoro już wiesz, co to jest, dokładnie jak działa próba morska? Podczas próby morskiej bierzesz jacht na wodę i operujesz nią w takich samych warunkach, jak podczas typowego rejsu jachtem, w tym z różnymi prędkościami, manewrowaniem w różnych warunkach wodnych i dodawaniem dodatkowego ciężaru na pokładzie. Chociaż zwykle jest to zabawne doświadczenie, nie daj się ponieść dreszczowi emocji związanych z nowym jachtem. Pamiętaj, aby skupić się na tym, jak dobrze działa jacht i robić notatki, aby sporządzić raport z próby morskiej. Niektórzy żeglarze zatrudniają rzeczoznawcę morskiego, mechanika lub eksperta branżowego, aby towarzyszył im podczas próby morskiej przed zakupem jachtu, aby mogli zidentyfikować potencjalne problemy.

JAK DŁUGO TRWA PRÓBA MORSKA?

Testowanie jachtu na wodzie może trwać od kilku godzin do kilku dni. Każdy sprzedawca jachtu ma własne zasady i wytyczne dotyczące prób na morzu — przeznacz wystarczająco dużo czasu w okresie kupowania jachtu, aby omówić z dealerem swoje oczekiwania. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na wodzie, aby podjąć decyzję, zapytaj o ich politykę. W tym momencie sprzedawca jachtu lub rzeczoznawca może również omówić pewne ograniczenia, których musisz przestrzegać ze względu na przepisy dotyczące ubezpieczenia i odpowiedzialności.

Znaczenie przeprowadzenia próby morskiej

Próba morska jachtu motorowodnego jest kluczowym krokiem w procesie zakupu jachtu, ponieważ może ostrzec Cię o wadach, które w innym przypadku mogłeś przeoczyć. To najlepszy sposób, aby upewnić się, że dokonujesz opłacalnej inwestycji. Wykonanie próby morskiej jest szczególnie ważne, jeśli kupujesz używany jacht. Nawet jeśli test nie wzbudza żadnych wątpliwości, próba morska to doskonała okazja, aby poczuć, jak jacht sprawuje się na wodzie.

Lista kontrolna próby morskiej: na co zwrócić uwagę podczas próby morskiej

Przed rozpoczęciem próby morskiej sporządź listę wymagań, które powinien spełnić Twój jacht, oraz obszarów, które chcesz sprawdzić. Notatki te miej przy sobie przez cały czas trwania testu na wodzie i pamiętaj o zapisywaniu szczegółów dotyczących osiągów jachtu. Użyj tej samej listy do zapisywania pytań do sprzedawcy jachtu.

CO SPRAWDZIĆ NA LĄDZIE

Zanim wyruszysz na morze, dokonaj oględzin jachtu w suchym doku. Zwróć szczególną uwagę na następujące obszary:

 • Tapicerka:  Sprawdź tapicerkę — w tym siedzenia, poduszki, zasłony i pościel — pod kątem plam, rozdarć lub wyblaknięcia. Sprawdź wszystkie szwy pod kątem stabilności i zwróć uwagę na zużycie.
 • Uszkodzenia zewnętrzne:  Jeśli kupujesz używany jacht, zwróć szczególną uwagę na uszkodzenia powierzchni, takie jak zadrapania, odpryski lakieru, pęknięcia lub korozja. Chociaż kilka drobnych skaz jest powszechnych, wielokrotne pęknięcia lub skoncentrowana korozja w jednym obszarze mogą wskazywać na poważniejszy problem.
 • Zapach:  zapach może być potężnym narzędziem podczas kontroli wstępnej. Na przykład, jeśli wyczuwasz nadmierną ilość paliwa, może to oznaczać, że przewody paliwowe są nieszczelne lub zbiornik jest napełniony zanieczyszczonym paliwem. Jeśli zauważysz piżmowy, pleśniowy zapach, sprawdź, czy nie ma nieszczelności lub stojącej wody w schowkach i innych trudno widocznych obszarach jachtu. Każdy ślad palącej się gumy lub dymu jest powodem do natychmiastowego niepokoju.
 • Funkcjonalność:  Na koniec przetestuj funkcjonalne elementy jachtu. Czy wszystkie okna, drzwi i schowki otwierają się bez trudności? Czy poręcze i siedziska na cokole są solidnie zamocowane? Jest to również dobry moment, aby sprawdzić, czy nie ma luźnych przewodów, w tym przeciętych lub postrzępionych linii. Zanotuj datę na baterii, a także jej stan.

Jeśli to możliwe, przeprowadź część próby morskiej zarówno w świetle dziennym, jak i po zmroku. Wówczas uzyskasz dokładny obraz wyglądu wyświetlaczy we wszystkich rodzajach oświetlenia. Kluczowe obszary wydajności, które należy sprawdzić podczas próby morskiej, obejmują kierowanie, prędkość, zwrotność, dźwięk i komfort.

1. KIEROWANIE

Możliwość szybkiego i skutecznego sterowania jachtem ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa, Twoich pasażerów i innych żeglarzy. Dwie z najważniejszych rzeczy do przetestowania jachtu to reakcja układu kierowniczego i to, czy układ kierowniczy jest zużyty. Aby przetestować reakcję, policz, ile razy musisz obrócić kierownicę, aby przejść od blokady do blokady. Trzy do czterech razy oznacza szybką reakcję, podczas gdy wszystko inne może być trudniejsze do manewrowania w sytuacji awaryjnej. Aby sprawdzić, czy system nie jest zużyty, spójrz na kable i obszar montażowy. Sprawdź, czy napęd lub silnik zaburtowy ma niewielki luz. Jeśli łatwo się porusza w przód i w tył, gdy go dotkniesz, może to później stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

2. PRĘDKOŚĆ

Potrzebujesz jachtu, który zaoferuje ci przygodę, której szukasz. Dla motorowodniaków oznacza to prędkość. Istnieje kilka sposobów na przetestowanie prędkości jachtu, w tym:

 • Jak brzmi jacht podczas przyspieszania? Jak to jest? Wszelkie nietypowe dźwięki lub wibracje mogą być powodem do niepokoju.
 • Steruj jachtem zarówno na spokojnych, jak i ruchliwych wodach. Sprawdź, czy utrzymuje niską prędkość ślizgu na wzburzonych falach, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu.
 • Przełącz przepustnicę między swobodną, stabilną jazdą a jazdą z maksymalną prędkością. Zwróć uwagę, jak prędkość utrzymuje się i zmienia podczas każdego przejścia. Robiąc to, pamiętaj, aby podróżować na różnych głębokościach wody, aby uzyskać dokładny odczyt.
 • Wykonaj kilka zakrętów, jadąc z każdą prędkością. Im mniejsza prędkość ślizgu, tym lepiej, zwłaszcza jeśli planujesz dużo pływać na wzburzonych wodach.

3. MANEWROWOŚĆ

Zwrotność odnosi się do sposobu, w jaki jacht radzi sobie z wodą oraz do tego, jak łatwe lub trudne jest poruszanie się po jachcie na pokładzie. Zwróć uwagę na wszelkie czynniki, które utrudniają wydajność, takie jak silne prądy wiatru, nierówne kierowanie lub gwałtowne ruchy. Aby przetestować manewrowość jachtu, uwzględnij w teście różne zakręty, w tym:

 • Skręty w lewo i w prawo
 • Pełen obrót okrężny
 • Cofanie i dokowanie

Aby przetestować manewrowość na pokładzie, Ty lub pasażer powinniście przejść od początku do końca jachtu, gdy jest ona na biegu jałowym i podczas rejsu, zwracając uwagę, czy uchwyty są dostępne, jaka przyczepność zapewnia podłoga. Otwieraj i zamykaj pojemniki do przechowywania, w tym drzwi, włazy i szafki.

4. DŹWIĘKI

Wszystkie jachty motorowe wydają dźwięki podczas użytkowania, ale istnieją pewne dźwięki, o których należy pamiętać, w tym:

 • Rozrusznik:  Przed uruchomieniem jachtu otwórz właz, aby łatwiej było słyszeć. Oczekiwane są stałe wibracje lub buczenie, ale silne grzechotanie lub stukanie nie jest normalne.
 • Silnik:  Jeśli to możliwe, po raz pierwszy uruchom silnik, gdy jacht jest „zimny”, ponieważ jest to najlepszy czas na usłyszenie nietypowych dźwięków. Jeśli silnik wydaje jakiekolwiek dźwięki –  zwane „polowaniem”  – może to wskazywać na poważny problem, taki jak awaria pompy paliwowej lub wtryskiwacza.
 • Nienormalne dźwięki:  Podczas jazdy zwróć uwagę na wszelkie hałasy w przekładni, a także nienormalne dźwięki, takie jak grzechotanie, dudnienie, silne wibracje lub trzaski. Zwróć uwagę na dźwięk jachtu na biegu jałowym i przy maksymalnej prędkości, a także podczas zmiany biegów.

5. KOMFORT

Wreszcie, jak czuje się jacht? Nawet jeśli jacht działa dobrze, małe elementy mogą oznaczać różnicę między zabawnym dniem na wodzie a dniem wypełnionym mrużeniem oczu przez odblaski, bólem mięśni i frustrującymi niedogodnościami. Zadaj sobie i swoim pasażerom następujące pytania na pokładzie:

 • Czy czujesz się bezpiecznie, gdy chodzisz po pokładzie na biegu jałowym i z prędkością przelotową? Czy jest jakieś miejsce, które jest niestabilne lub śliskie?
 • Czy balustrady są wystarczająco wysokie i czy zapewniają solidne podparcie?
 • Czy luk w kabinie jest wystarczająco szeroki i wysoki, aby zmieściła się w nim rodzina, przyjaciele lub członkowie załogi?
 • Czy podczas jazdy głośno grzechotają zatrzaski, gałki, drzwiczki szafek, szuflady lub elementy wyposażenia?
 • Czy na każdym końcu jachtu jest dużo poręczy?
 • Czy jest wystarczająco dużo miejsca do poruszania się zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pasażerów?
 • Czy pojemniki do przechowywania są łatwo dostępne?
 • Czy fotele są wygodne?
 • Czy możesz łatwo dostać się do panelu sterowania i wskaźników ze swojego siedzenia? Czy w świetle dziennym potrafisz czytać elektroniczne ekrany?
 • Jak wygląda Twoja linia wzroku za kierownicą? Czy przednią szybę lub powierzchnie odbijające światło odbijają się od siebie?

Wskazówki dotyczące zakupu jachtu

Teraz, gdy wiesz już więcej o tym, jak działa próba morska, skorzystaj z tych wskazówek, aby jak najlepiej wykorzystać próbę morską:

 • Przyprowadź rodzinę:  Chcesz zobaczyć, jak będzie wyglądał jacht w typowy dzień. Oznacza to działanie na pełnym poziomie paliwa, z kilkoma kilogramami załadowanego sprzętu i dodatkową wagą pasażerów. Zabierz ze sobą kilku przyjaciół lub członków rodziny na próbę na morzu. Daje to najlepsze wskazówki dotyczące prawdziwych osiągów jachtu. Pasażerowie mogą również przekazać informacje zwrotne na temat komfortu i tego, czy widzą lub słyszą coś niepokojącego. Jeśli jacht będzie działać wolniej z kilkoma dodatkowymi osobami na pokładzie, rozważ zapytanie o dodatkowe opcje mocy.
 • Zadawaj pytania:  Jeśli podczas próby morskiej nie masz pewności, nie bój się wyrażać swoich obaw. Jeśli podejrzewasz, że coś może być nie tak, po powrocie na ląd skonsultuj się z ekspertem ds. morskich.
 • Bądź pasażerem:  Spędzaj czas zarówno za kierownicą, jak i jako pasażer. Jako kierowca zwracaj uwagę na swoją linię wzroku, w tym wszelkie przeszkody wizualne. Jako pasażer usiądź na różnych siedzeniach. Chodź dookoła podczas rejsu i oceń, jak wygodnie i stabilnie czujesz się podczas nawigacji do każdej części jachtu, takiej jak kabina i kokpit. Uwzględnij takie rzeczy, jak poziom hałasu, wibracje siedzenia oraz bliskość poręczy i uchwytów na kubki.
 • Wybieraj ostrożnie:  Wybierając jacht do zakupu lub na próbę na morzu, poświęć trochę czasu na zbadanie dealera i producenta. Czy mają reputację dostawcy  najwyższej jakości produktów i doskonałej obsługi klienta? Jakie oferują opcje finansowania?

Zdjęcie ze strony https://unsplash.com/@alina_k0906

Leave a Reply