Jachty wpływające do portu w Monako

Chcę kupić jacht – co dalej?

Raport KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018” a jachty

W kontekście dóbr luksusowych, jakim są jachty, przeczytałam najnowszy raport KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018”. KPMG jako autorzy raportu przyjęli, że „dobrem luksusowym jest każde dobro opatrzone marką powszechnie uznawaną za luksusową na danym rynku lub takie, które ze względu na swoją specyfikę (unikalność, wysoką cenę itp.) nabiera luksusowego charakteru”. Z raportu wynika, że Polacy się wciąż bogacą. Dlatego też sytuacja na rynku dóbr luksusowych wygląda coraz lepiej. Nie od dziś wiadomo, że popyt nakręca podaż.

Jednym z dóbr luksusowych wskazanych w raporcie KPMG są jachty. Zamożni Polacy coraz częściej kupują jachty żaglowe oraz motorowodne. Wynika to z tego, że dla części z nich jest to realizacja marzenia, które mogą zrealizować – tak jak wskazano w raporcie –  dopiero po osiągnieciu danego pułapu finansowego. Z kolei dla innych Polaków nabycie jachtu jest ciekawym dodatkiem do posiadanej rezydencji na przykład na Lazurowym Wybrzeżu.

Raport KPMG jest bardzo ciekawy i daje sporo do myślenia na temat naszej polskiej rzeczywistości. Jego treść zamieszczam pod poniższym linkiem:

https://home.kpmg.com/pl/pl/home/insights/2018/12/raport-rynek-dobr-luksusowych-w-polsce-edycja-2018.html

Biorąc po uwagę powyższą informacje, należy jednak pamiętać jedną rzecz – posiadanie takiego dobra luksusowego jak jacht jest dość złożonym procesem. Jego złożoność polega na zaplanowaniu optymalnej struktury własności jachtu, jak i zarządzania nim.

Widok na port Fontvieille w Monako
Widok na jachty w porcie Fontvieille w Monako (zdjęcie z domowej biblioteki)

Zaplanowanie struktury własności jachtu jako punkt wyjścia

Na samym początku podkreślę, że jeśli planujesz kupić dobro luksusowe, takie jak jacht, to nie powinieneś dokonywać tego zakupu jako osoba fizyczna. Zatem powinieneś zapamiętać, że ustanowienie odpowiedniej struktury własności i użytkowania jachtu zapewni Tobie korzyści w przyszłości. Ponadto starannie opracowana struktura własności może również przynieść pewne korzyści podatkowe oraz możliwości pozyskania finansowania na sam jacht. To nie wszystko. W dzisiejszym dynamicznym środowisku, prawne, podatkowe i inne aspekty stale się zmieniają, a zatem naiwnością byłoby założenie, że pierwotnie ustanowiona struktura jest idealna i niezawodna, która nie powinna być na bieżąco weryfikowana.

Bandera, własność oraz czarterowanie jachtu

Podejmując decyzję o zakupie jachtu, powinieneś rozważyć wybór najbardziej odpowiedniej jurysdykcji. Jest to istotne, bowiem z tej jurysdykcji będziesz zarządzał jachtem. Będziesz też w niej posiadał jacht. A na koniec – zarejestrujesz jacht pod jej banderą. Wiele osób w takiej sytuacji popełnia karygodny błąd. Uważają bowiem, że muszą wybrać jedną jurysdykcję, aby to wszystko mieć w „pakiecie”. Niestety wybranie jednej jurysdykcji dla całego „pakietu” może poważnie ograniczyć możliwości Twojego działania jako właściciela lub zarządcy jachtu.

To jak powinna wyglądać idealna struktura własności jachtu?

Niestety odpowiedź wcale nie jest taka łatwa. Wynika to z tego, że w niektórych przypadkach, do stworzenia idealnej struktury własności mogą być nawet potrzebne trzy odrębne jurysdykcje: bandery, własności i, ewentualnie, – czarterowania. Tutaj  zacznę od wyjaśnienia, co rozumiemy przez jurysdykcję bandery, własności i czarterowania.

Jurysdykcja bandery to kraj, w którym zarejestrujesz jacht zgodnie z jego przepisami prawnymi. Natomiast jurysdykcja własności to kraj, w którym zarejestrujesz strukturę własności, czyli spółkę. Z kolei jurysdykcja czarterowania to kraj, z którego będziesz zarządzał jachtem, czyli będziesz mógł go np. wyczarterować, lub w którego porcie jacht po prostu zacumuje.

Superjacht Anna
Na zdjęciu 110 m jacht Anna wybudowany przez Feadship. Zdjęcie zostało zrobione przez mojego Męża podczas Monaco Yacht Show 2018.

Wybór najlepszych jurysdykcji pod banderę, spółkę oraz czarterowanie jachtu

Kiedy jesteś na etapie podejmowania decyzji dotyczącej zakupu jachtu, to powinieneś odpowiedzieć sobie na następujące pytania. Dlaczego kupuję jacht? Gdzie chcę pływać na nim? W jaki najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny sposób mogę nim zarządzać? Odpowiedzi na trzy pytania, stanowią doskonały punkt wyjścia przy rozważaniu, w jaki sposób usprawnić i uporządkować złożoną kwestię strukturę własności jachtów.

Dlaczego kupuję jacht?

Jeśli chcesz kupić jacht, to najpierw powinieneś zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Dlatego też nie powinieneś zaczynać od obmyślania jego optymalnego miejsca rejestracji pod względem podatkowym. Powinieneś skupić na tym, czy jacht będzie służył do celów prywatnych czy komercyjnych.

Jeśli kupujesz jacht do swojego prywatnego użytku, to zwróć uwagę na to, jakiego kraju jesteś rezydentem podatkowym. Inaczej, gdzie płacisz podatki. Następnie zastanów się, gdzie będziesz pływał na jachcie. Morze Śródziemne? Karaiby?

Natomiast, jeśli kupujesz jacht, który będzie następnie wykorzystywany do czarteru, to pojawia się następujące pytanie. Gdzie chciałbyś go udostępnić do czarteru? Kim będą potencjalni użytkownicy jachtu?

Powyższe kwestie są bardzo istotne, jeśli chciałbyś stworzyć odpowiednią strukturę własności.

Należy pamiętać, że VAT UE może obejmować jacht niezależnie od jego właściciela i bandery, ponieważ będzie on zależał od tego, gdzie jacht będzie fizycznie zlokalizowany, a w przypadku jachtu „komercyjnego”, gdzie będzie on czarterowany.

Gdzie będzie pływał jacht?

Po podjęciu decyzji co do przeznaczenia jachtu, powinieneś zastanowić się, czy jacht będzie pływał po wodach UE, czy też nie. Zarówno Twoje miejsce zamieszkania (rezydencja podatkowa), jak i kraj, w którym Twój jacht będzie do czarteru, powinno mieć wpływ na tę decyzję.

Jeśli jacht będzie pływał po europejskich wodach terytorialnych, to VAT zawsze będzie jedną z najważniejszych kwestii, o której musisz pamiętać. W tym miejscu pojawia się jeszcze jeden błąd często popełniany przez właścicieli jachtów. Większość z nich uważa, że stosowanie unijnych przepisów dotyczących VAT-u jest praktycznie identyczne we wszystkich państwach członkowskich. To nieprawda.

Teoretycznie prawodawstwo dotyczące VAT powinno być zharmonizowane w całej UE, ale praktycznie państwa UE mogą i interpretują i stosują prawodawstwo UE w zakresie podatku VAT zgodnie z własnym uznaniem. Niestety wówczas mamy do czynienia z różnorodnymi interpretacjami i zastosowaniami VAT w różnych krajach. Istnieją też ekstremalne przypadki różnic interpretacyjnych nawet pomiędzy portami w tym samym kraju. To nie wszystko.  Kwestie VAT mogą również różnić się też w poszczególnych sezonach. Otóż niektóre państwa członkowskie mogą zmieniać swoją politykę i interpretację przepisów VAT i unijnego kodeksu celnego w zależności od sezonu.

Którą banderę wybrać?

Jeśli odpowiedziałeś sobie już na powyższe pytania, to teraz dopiero możesz pomyśleć o miejscu rejestracji jachtu (bandera).

Jeszcze raz. Państwo bandery jest to państwo, zgodnie z którego prawem jacht zarejestrujesz. To państwo będzie miało prawo i obowiązek egzekwowania przepisów dotyczących jachtów zarejestrowanych pod jego banderą. Mowa jest tutaj przede wszystkim o przepisach dotyczących inspekcji, certyfikacji, bezpieczeństwa i zapobiegania zanieczyszczeniom. Dlatego też, wybierając banderę jachtu, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • cechy fizyczne jachtu (wiek, długość, tonaż, specyfikacja, kodowanie);
  • stabilność i reputację kraju i jego bandery;
  • zgodność z międzynarodowymi standardami i przepisami dotyczącymi bandery jachtów;
  • wymagania, proces i opłaty związane z rejestracją jachtu, a także poziom usług świadczonych przez rejestr.
Widok na super i mega jachty na Monaco Yacht Show 2018
Widok na jachty na Monaco Yacht Show 2018 – zdjęcie zrobione przez mojego Męża

Podsumowując…

Na pewno możesz uznać, że wszystkie kwestie, na które prosiłam Cię w moim wpisie, żebyś zwrócił uwagę – pokrywają się. Rzeczywiście tak jest, ale każdy z tych aspektów powinien być traktowany niezależnie. Zakup jachtu to bardzo poważna decyzja. Dlatego też odpowiedzi na niektóre pytania powinny nastąpić na samym początku, bo potem odpowiadanie na nie po zakupie jachtu może prowadzić do problemów, które mogą utrudnić korzystanie z jachtu na późniejszym etapie.

2 uwagi do wpisu “Chcę kupić jacht – co dalej?

  1. A jeśli chcemy zakupić amerykańska łodź motorową od belgijskiego właściciela, z Belgii
    to czy w Polsce musimy zapłacić ponownie VAT? lub inne podatki?
    sprawa komplikuje się gdyż łodź była sprowadzona z USA w 90tych latach

Leave a Reply