Zakup używanego jachtu – od czego zacząć?

Do tej pory pisałam głównie o zakupie nowego jachtu. Zakup jachtu na rynku wtórnym to zupełnie inna historia. Tutaj nie obowiązują te same zasady, co przy zleceniu realizacji nowego projektu. Po pierwsze, rynek jest znacznie bardziej reaktywny i bardziej wrażliwy na naciski zewnętrzne, przenosząc przewagę z kupującego na sprzedającego i odwrotnie, w znacznie większym tempie.

Następnie istnieje ścisła poufność dotycząca cen sprzedaży jachtów, które rzadko są zbieżne z ostatecznymi cenami ofertowymi, a tym samym przedstawiają zupełnie inny obraz rynku.

Inną zasadą branżową jest to, że rozsądna inwestycja w nową budowę zwróci się z początkowych nakładów w porównaniu z tańszymi modelami, gdy tylko zostaną wprowadzone do sprzedaży. Ponownie, jest to uczciwe podsumowanie, ale rynek brokerski jachtów jest nadal trudny do poruszania się dla niewtajemniczonych. Zatem, od czego zacząć, jeśli chce się kupić używany jacht?

O jakim jachcie marzysz, czyli lista życzeń

Zakup używanego jachtu ma wiele zalet. Po pierwsze, możliwość natychmiastowego użycia jachtu. Po drugie, duży wybór, a po trzecie, radość ze znalezienia idealnego produktu dla Ciebie i Twojej rodziny.
Ale najpierw najważniejsze. ZROBIĆ LISTĘ. Niezależnie od tego, czy jesteś kupującym po raz pierwszy, czy weteranem w zakupie jachtów, lista pomoże Ci określić, czego chcesz.

1. Gdzie chcesz płynąć swoim jachtem?
2. Jak będziesz korzystać z jachtu? (wędkarstwo, rejsy, rozrywka itp.)
3. Ile kabin potrzebujesz, aby pomieścić rodzinę i przyjaciół?
4. Chcesz jachtu sportowego, jachtu motorowego, jachtu wyprawowego, trawlera lub jachtu żaglowego?
5. Jaki typ kadłuba potrzebujesz? (kadłub wypornościowy, ślizgowy lub półślizgowy – kil stały lub kil płetwiasty)
6. Jaki jest Twój budżet na zakup jachtu?
7. Jaki jest Twój budżet na roczne wydatki operacyjne?
8. Jaka długość jachtu będzie najlepiej odpowiadać Twoim wymaganiom?

Czasopisma internetowe i branżowe są świetnymi narzędziami do badania i oceny marek, silników, generatorów i innych systemów jachtów. Ponadto mogą pomóc kupującemu zapoznać się z aktualnymi warunkami rynkowymi. Tutaj polecam szczególnie magazyn Jachting Motorowy.

Pokazy jachtów to najlepsza okazja do fizycznego spojrzenia się jachtom. Obejmują one szeroką gamę producentów i szeroką gamę produktów. Kupujący po raz pierwszy mogą zapoznać się z dostępnymi możliwościami oraz ofertami jachtów.

Meandry procesu zakupu jachtu

Po znalezieniu idealnego jachtu rozpoczynasz skomplikowany proces zakupu. To bardzo przypomina kupno domu. Najpierw składasz ofertę w ramach pośrednictwa w umowie kupna-sprzedaży z 10-procentowym depozytem za pomocą rachunku powierniczego licencjonowanego brokera. Dzięki temu Twój depozyt jest bezpieczny, a sprzedający wie, że jesteś poważnym kupującym.

Standardowa umowa kupna zawiera postanowienia, które chronią Ciebie i sprzedającego, na przykład: zakup podlega testowi morskiemu, satysfakcja kupującego – oferta jest satysfakcjonująca kupującego po dokładnym oględzinach całego jachtu, jego poszczególnych elementów i układów; gdzie i kiedy nastąpi zamknięcie transakcji; i wszelkie nieprzewidziane okoliczności, takie jak finansowanie.

Ponieważ jest to procedura wieloetapowa, w Twoim najlepszym interesie jest, aby przeszkolony profesjonalny broker reprezentował Twoje interesy i przeprowadzał Cię przez ten proces. Idealnie byłoby, gdyby Twój broker reprezentował Ciebie, ponieważ pośrednik sprzedającego ma obowiązek powierniczy reprezentować sprzedawcę. Jeśli Twój pośrednik reprezentuje sprzedającego, możesz poprosić kupującego i sprzedającego o podpisanie umowy, upoważniającej brokera wystawiającego do reprezentowania obu stron.

Dobry broker jest cenny jak złoto

Znalezienie dobrego brokera to proces rozmowy kwalifikacyjnej. Wówczas upewnisz się, czy broker ma wiedzę na temat produktów i rynku i będzie w stanie pomóc Ci w całym procesie zakupu. Dobry broker zapewni Ci szereg usług w całym procesie zakupu, w tym pomoc w znalezieniu odpowiedniego jachtu, negocjacje umowy, organizację przeglądu morskiego (w tym znalezienie rzeczoznawcy ze znajomością marki jachtu), transport na zewnątrz w celu sprawdzenia kadłuba i podwozia, opcje finansowania, opcje ubezpieczenia, znalezienie prawnika i ostateczne zamknięcie. Ponadto dobry broker pomoże Ci znaleźć załogę, obiekty naprawcze i doki, a także poleci fajne miejsca do odwiedzenia nowym jachtem.

Ostatnia sugestia: próba morska ma miejsce, gdy kupujący decyduje, czy podoba mu się sposób, w jaki czuje jacht. Kupujący powinien zaprosić rodzinę i / lub przyjaciół do przyłączenia się do próby morskiej. Celem próby morskiej jest sprawdzenie, czy podoba Ci się jacht, zanim ruszysz naprzód, kosztem pełnego przeglądu.

Kiedy już będziesz mieć swój wymarzony jacht, co dalej? Dokonaj niezbędnych napraw, aby od razu korzystać z jachtu i idź się zabawić. Nie polecam wykonywania większych zmian, dopóki jacht nie będzie używany przez kilka tygodni.
Po skorzystaniu z jachtu będziesz miał dużo lepsze wyobrażenie o tym, jakie ulepszenia będą najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Przemyślane planowanie zapewni Ci trwałą przyjemność i spełni Twoje specjalne potrzeby, pragnienia i radość z morza.

Leave a Reply