Jak się spakować na rejs jachtem?

Pakowanie się na rejs żeglarski jest podobne do pakowania się na lot na wakacje. Wszystko zaczyna się od sporządzenia listy, spakowania rzeczy i modlenia się, abyś niczego nie zapomnieć. Wiedza o tym, co zabrać na rejs może być trudna, a przy niewielkiej ilości miejsca na jachcie każdy przedmiot musi być przydatny.

Zatem musisz mieć pewność, że masz wszystko, czego potrzebujesz od początku rejsu, ponieważ jesteś na jachcie. Jest to również ważne, ponieważ zdobywanie zapasów podczas żeglugi może być zarówno kosztowne, jak i trudne.

Dlatego też możesz skorzystać z poniższej listy „must have” na jachcie jako punktu odniesienia, jeśli wybierasz się na rejs po raz pierwszy. Pamiętaj, że rzeczy, które chcesz spakować na rejs, mogą się różnić w zależności od długości rejsu oraz aktualnych i przewidywanych warunków pogodowych.

Dlaczego ważne jest, aby przed rejsem przygotować listę „must have”?

Sporządzenie listy to pierwszy krok w przygotowaniach do ekscytującej żeglarskiej podróży. Aby niczego nie zapomnieć, najlepiej sporządzić listę kontrolną dokumentów i odzieży. Następną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie będziesz potrzebować zbyt wielu strojów na wakacje. Większość czasu spędzisz na łodzi, relaksując się z przyjaciółmi i/lub rodziną oraz pływając, więc posiadanie zapasowych strojów kąpielowych i czegoś do okrycia, na przykład ręcznika plażowego, jest niezbędne.

Ponadto lista kontrolna pomaga utrzymać porządek i służy jako przypomnienie o rzeczach, które należy wykonać, aby upewnić się, że łódź jest w dobrym stanie, że wiesz, dokąd płyniesz i, że masz wszystkie niezbędne zapasy.

Sklepy mogą być daleko 

Żeglowanie po szeroko otwartym oceanie lub morzu jest pełne przygód. Jeśli jednak nie masz wszystkiego pod ręką, wyjazd może szybko okazać się niezbyt przyjemnym przeżyciem. Nie zapominajmy, że rejsy żeglarskie nie zapewniają natychmiastowego dostępu do sklepów, do których można pójść i kupić wszystko w dowolnym momencie. Dlatego ważne jest, aby przed wyruszeniem w rejs przygotować listę kontrolną wszystkich niezbędnych rzeczy żywnościowych.

Brakujące ubrania/sprzęt mogą szybko stać się problematyczne

Jeśli nie masz listy kontrolnej, która zawiera wszystkie elementy potrzebne podczas rejsu, może to kosztować Cię niepotrzebny ból głowy i kłopoty. Również brak odpowiedniego ubrania lub sprzętu może nie pozwolić Ci w pełni cieszyć się podróżą. Dodatkowo może to również powodować problemy, ponieważ określone ubrania lub sprzęt mają swoje własne przeznaczenie lub przydatność podczas żeglowania.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twoją listę rzeczy „must have”?

Klimat

Przede wszystkim pogoda będzie odgrywać znacznie większą rolę podczas wakacji pod żaglami. Większość czasu spędzisz poza domem, a pogoda na morzu może być znacznie mniej przewidywalna niż na lądzie. Na przykład siła wiatru może nagle drastycznie zmienić temperaturę, więc nawet jeśli wybierasz się do tropików, będziesz potrzebować grubego ubrania na czas wiatru.

Rozmiar jachtu

Decydując o tym, co zabrać na żeglarski rejs, dużą rolę będzie odgrywać przestrzeń. Na żaglówce będziesz miał bardzo mało miejsca! Wiele kabin to nic innego jak łóżko i półka. Ponieważ nie będziesz mieć dużo miejsca, przedmioty, które ze sobą zabierzesz, powinny być starannie przemyślane i najważniejsze. 

Osoby, z którymi podróżujesz

Kiedy zaczynasz przygotowywać listę rzeczy, które powinny znaleźć się w Twoim bagażu przed wyjazdem na żaglówkę, najważniejszą rzeczą jest ocena osób, z którymi podróżujesz. Mogą to być Twoi przyjaciele, rodzina lub inne osoby z Twojego kręgu znajomych. Musisz zadbać o wszystkie wymagania, w tym dzieci, a także osób starszych i zwierząt, które będą z Tobą podróżować. Musisz także sporządzić listę wymaganych leków, jeśli w Twojej grupie podróżniczej znajdują się również osoby podatne na choroby.

Co planujesz robić podczas swojej żeglarskiej wyprawy?

To, co zamierzasz robić podczas rejsu, ma duży wpływ na Twoje pakowanie. Oglądanie GP Monako z portu różni się od pływania po karaibskich wyspach. Dlatego pakując się, pamiętaj, jakie wszystkie czynności będziesz wykonywać podczas żeglowania. Różne zajęcia, które możesz wykonywać podczas rejsu żeglarskiego, mogą obejmować nurkowanie, nurkowanie z rurką, narty wodne, wakeboard i inne.

Załoga (lub jej brak) na Twój czarter jachtu

Zanim wyruszysz w rejs, dowiedz się wszystkiego o żaglówce, na której będziesz przebywać. Jeśli mieszkasz z przyjaciółmi lub pracujesz jako załoga dla kogoś, kto mieszka na pokładzie, jest prawdopodobne, że ta osoba będzie miała już część potrzebnych rzeczy. Powinieneś sprawdzić, czy na jachcie, na którym się zatrzymujesz, jest wystarczająca ilość dobrej jakości kamizelek ratunkowych dla wszystkich na pokładzie, a także podstawowe wyposażenie bezpieczeństwa, takie jak tratwa ratunkowa i pomoce wypornościowe.

To podstawowe wyposażenie bezpieczeństwa powinno być standardem na każdym czarterowanym jachcie. Możesz również sprawdzić, czy pościel i podstawowy sprzęt kuchenny będą dostępne.

Niezbędne rzeczy, które zawsze powinny znajdować się na Twojej liście rzeczy do spakowania

Odzież żeglarska

Wybierając się na rejs, musisz ubierać się odpowiednio do pogody i nosić ubrania, które są łatwe w utrzymaniu. Odzież żeglarska powinna zapewniać mobilność, a jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo na łodzi.

Wygoda, zdolność do pozostawania suchym (i zapewniania suchości) oraz łatwość czyszczenia to trzy atrybuty, których szukasz w odzieży podczas żeglowania na jachcie. Wybierając ubrania na żeglarski rejs, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe.

Przybory toaletowe

Możesz zaoszczędzić dużo miejsca w tym obszarze. Kup tanią wiszącą kosmetyczkę i wypełnij ją tylko niezbędnymi rzeczami – w rozmiarze podróżnym. Mydło, krem ​​do opalania, szampon, odżywka, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, środek odstraszający komary, krem ​​nawilżający do skóry i dezodorant antyperspiracyjny – wszystko to powinno znaleźć się na Twojej liście „must have”. Nie zapomnij spakować podstawowych, ale niezbędnych przyborów toaletowych!

Opieka zdrowotna i leki, których możesz potrzebować podczas rejsu

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne leki, których możesz potrzebować, ponieważ każda potrzeba medyczna może się pojawić w dowolnym momencie. Niezbędne są leki na chorobę lokomocyjną, leki na receptę, inne środki medyczne, takie jak inhalatory, insulina, okulary, soczewki kontaktowe, leki na urazy i choroby.

Przygotuj także apteczkę z bandażami, doustnymi solami nawadniającymi, termometrem, maściami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi, pęsetą, środkiem antyseptycznym do przemywania ran i innymi niezbędnymi elementami.

Sprzęt do sportów wodnych

Kajaki i wakeboard, łodzie wiosłowe, żaglówki i deski surfingowe to tylko niektóre z typowych urządzeń do uprawiania sportów wodnych, które możesz zabrać ze sobą. Rzeczywiście, rodzaj sprzętu zależy od Twojego wyboru i entuzjazmu do sportów wodnych.

Sprzęt elektroniczny, który warto spakować na rejs

Telefony satelitarne, baterie, przenośne powerbanki, latarki czołowe i aparaty fotograficzne to prawdopodobnie podstawowe elementy elektroniczne, które warto wziąć pod uwagę podczas rejsu. Ponadto wybieraj rzeczy odporne na warunki pogodowe i przechowuj je przez cały czas w saszetkach ze środkiem osuszającym.

Gry i sposoby spędzania czasu

Piękne widoki nigdy nie mogą być nudne dla dorosłych, ale nie dla dzieci. Zainteresowanie dzieci rejsami żeglarskimi może być trudne. Jest kilka gier, w które możesz grać całą rodziną, w które zaangażują się wszyscy. Oczywiście gry planszowe są bardzo przydatne. Fajną opcją jest gra w karty lub szarady.

Freediving i snorkeling to ekscytujące sposoby na odkrywanie środowiska wodnego i doświadczanie czegoś nowego i interesującego.

Jedzenie i napoje (tylko dla łodzi bez załogi)

Zaplanuj uwzględnienie żywności i napojów, które wymagają minimalnego przechowywania, ograniczonego chłodzenia, niewielkiej przestrzeni do przygotowania i ograniczonych metod gotowania podczas rejsu żaglowego. Niektóre z preferowanych potraw to makaron garnkowy, ryż w torebce, dania z makaronu, suszone płatki owsiane i owoce morza. Można również przewozić przekąski, takie jak batoniki granola, mieszanka orzechów, ciastka, batoniki i owoce.

Sprzęt żeglarski (tylko dla łodzi bez załogi)

W przypadku sprzętu żeglarskiego istnieją dwa rodzaje kategorii. Dotyczą one odzieży i łodzi. Klasyfikacja odzieży odnosi się do odpowiedniego stroju do żeglowania. Wśród nich są gogle, pianka, kamizelki ratunkowe i wiatrówka.

Noże żeglarskie, tratwy ratunkowe, koła ratunkowe, radia, zestawy narzędzi i inne części zamienne do łodzi to przykłady wyposażenia łodzi.

Administracja i papierologia

Sprawdzaj wszystkie ważne i istotne dokumenty związane z żaglówką. Dodatkowo miej przy sobie wszystkie licencje żeglarskie i dokumenty ubezpieczeniowe. Mogą one obejmować dokumenty związane z rejsem i czarter, takie jak zezwolenia na połów ryb, licencje na nurkowanie, certyfikaty żeglarskie, paszporty (w przypadku żeglowania za granicą) i inne dokumenty.

Czego NIE zabierać na żeglarski rejs? Co nie powinno znaleźć się na Twojej liście rzeczy do spakowania?

Jest kilka rzeczy, których nie powinieneś zabierać ze sobą na rejs żeglarski. Te rzeczy są albo niewygodne, albo nie wytrzymują dobrze w morskim klimacie.

 • Ubrania z delikatnej tkaniny
 • Produkty pokryte skórą
 • Elementy wymagające zasilania
 • Kosztowne produkty

Wniosek

Jeśli chodzi o przygotowania do rejsu, mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci określić, co jest najważniejsze do zabrania.

Pamiętaj zatem o:

 • Filtrze przeciwsłonecznym
 • Stroju kąpielowym
 • Butach na łódź
 • Kurtce przeciwdeszczowej
 • Lekkim swetrze
 • Luźnym stroju

Nie bierz:

 • Wysokich obcasów
 • Drogich ubrań i dodatków
 • Odzieży bawełnianej
 • Niepotrzebnych elementów elektronicznych
 • Suszarki do włosów, żelazka
 • Dobrej biżuterii

Sprawdź prognozę pogody na kilka dni przed rozpoczęciem rejsu, aby dowiedzieć się, czy powinieneś zabrać ze sobą więcej ubrań z długimi rękawami lub koszulek bez rękawów. Fantastycznej żeglarskiej przygody!

Zdjęcie David Maunsell z Unsplash

Leave a Reply