Przygotowanie jachtu do transportu morskiego

Nic dziwnego, że transport jachtu z punktu A do punktu B wymaga wielu przygotowań, które często trzeba wykonać w ściśle określonych terminach. Zatem, co dokładnie należy zrobić przed rozpoczęciem podróży przez jacht i jakie pytania należy sobie zadać przed rozpoczęciem przygotowań?

 Zdjęcie za strony: Boating Magazine

Dlaczego warto skorzystać z usług dostawcy transportu jachtów?

Mówiąc o transporcie jachtów, wiele osób pyta, dlaczego jachty są przewożone po całym świecie na pokładzie przewoźnika, kiedy mogą po prostu przepłynąć z punktu A do punktu B? W rzeczywistości istnieje wiele fundamentalnych powodów, dla których profesjonalny transport jachtu może być lepszym rozwiązaniem:

1. Załoga ma czas na odpoczynek

Podczas pracowitego sezonu jacht i jego załoga rzadko mają czas na regenerację sił, co może pozbawić wszystkich przyjemności z żeglowania. Natomiast transport jachtu oznacza, że ​​właściciele i załoga mogą odpocząć i skoncentrować się na tym, co jest najprzyjemniejsze w posiadaniu jachtów: styl życia. Innymi słowy, pozostawienie transportu jachtu profesjonalistom oznacza, że ​​właściciele mogą odpoczywać spokojnie i nie martwić się o zdarzenia, które mogą spotkać jacht i jego załogę podczas transportu jachtu z dalekiego miejsca. Co więcej, jacht unika ogólnego zużycia podczas długiej podróży.

2. Koszty transportu jachtu ostatecznie przebijają koszty rejsów

Jeśli chodzi o transport jachtu komercyjnego, kuszące może być myślenie, że z pewnością zaoszczędzisz trochę pieniędzy, korzystając z pomocy istniejącej załogi, ale ostatnie badania wykazały, że tak nie jest.

Firma Seven Seas Yacht Transport przeprowadziła niedawno badanie, w którym porównano kwotę, jaką klienci płacą za wysyłkę swoich jachtów, w porównaniu z kwotą, jaką właściciel zapłacił swojej załodze za doprowadzenie jachtu do miejsca docelowego. Badania i praktyczne eksperymenty wykazały, że koszty były praktycznie takie same. Jednak gdy uwzględniono ryzyko związane z pełnym morzem i piractwem, a także spadek wartości dodatkowych godzin podróży na jachcie, korzystanie z usług zaufanych profesjonalistów staje się najlepszym rozwiązaniem.

3.Bezpieczeństwo w trakcie transportu

Uznani profesjonaliści w zakresie transportu jachtów posiadają bogatą wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić, że każdy element operacji transportowej jest wykonywany zgodnie z najwyższymi standardami. Dzięki temu jacht dociera do celu w lepszym stanie, niż gdyby przepłynął daną odległość.

Niestety nie wszyscy w branży są zaufanymi profesjonalistami.. Czasami sprawy mogą pójść katastrofalnie źle, zwłaszcza jeśli jachty nie są odpowiednio zatrzaśnięte i znajdują się w źle dopasowanej kołysce. Najlepsze firmy używają regulowanych lub wykonywanych na zamówienie kołysek, wykorzystując specjalistyczną wiedzę do równomiernego rozłożenia ciężaru i nacisku jachtu.

Wiele firm zajmujących się transportem jachtów zapewnia również pełne ubezpieczenie swojej usługi. Dlatego zawsze ważne jest, aby odpowiednio przyjrzeć się firmie i wybrać tylko zaufanego eksperta.

Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas transportu jachtu

Czas

Ważne jest, aby firmy transportowe wiedziały, kiedy jacht musi dotrzeć do miejsca docelowego. Oczywiście im wcześniej zostanie zorganizowany transport, tym bardziej prawdopodobne jest spełnienie wymagań w zakresie harmonogramu. Uznani przewoźnicy jachtów są doświadczonymi profesjonalistami w pracy w napiętych terminach. Większość jachtów jest wysyłana w ciągu dwóch tygodni lub wcześniej od przyjęcia zlecenia.

Czasem jest bardzo mało czasu i nie ma miejsca na błędy. Im więcej czasu dasz firmie transportowej, tym lepiej. Dzięki temu zaoszczędzić pieniądze, czas i spokój.

Miejsce docelowe

Oczywiście miejsce docelowe jest tak samo ważne jak ramy czasowe i może mieć duży wpływ na czas i trasę. Często punkty odbioru i nadania są nieoczywiste, co oznacza, że ​​cała operacja staje się bardzo złożona. Wówczas firmy zajmujących się transportem jachtów muszą dostosować swoje trasy do potrzeb klientów.

Dwa czynniki – kiedy i gdzie – są ze sobą niewytłumaczalnie powiązane, ponieważ harmonogramy muszą być absolutnie bezbłędne, aby obniżyć koszty i zapewnić płynność całej operacji.

Przy tak wielu ogniwach w łańcuchu, złożonej gamie czasów i miejsc docelowych oraz ogromnej sieci statków, przewoźników i ciężarówek do synchronizacji, jedna drobna usterka może oznaczać absolutną katastrofę pod względem logistycznym i finansowym.

Ustalenia do wykonania przed transportem jachtu

Zanim jakikolwiek jacht będzie gotowy do transportu, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów:

1. Odprawa celna

Przy transporcie jachtu ważne jest, aby dokonać ustaleń jak najwcześniej. Pamiętaj, że jachtów nie można załadować lub rozładować do transportu bez odprawy celnej.

W większości przypadków agenci w porcie załadunku lub wyładunku mogą pomóc w sprawach celnych. Zazwyczaj wymagane są następujące dokumenty:

 • Świadectwo rejestracji jachtu
 • Paszport
 • Kopia faktury handlowej

2. Ubezpieczenie transportu jachtu

Nawet przy najlepszej firmie transportowej i perfekcyjnym przygotowaniu zawsze istnieje ryzyko, że wielomilionowe jachty ulegną uszkodzeniu w transporcie, nawet jeśli to tylko mała rysa. Upewnij się, że Twój jacht posiada polisę ubezpieczeniową typu All Risks Transport Insurance.

Podczas transportu jachtu na pokładzie statku oceanicznego powinien on posiadać oddzielnę polisę ubezpieczenia ładunku. Ta polisa jest odrębna od typowej żeglarskiej polisy ubezpieczeniowej i obejmuje narażenie na załadunek, rozładunek i tranzyt przez ocean. Stawki tego rodzaju ubezpieczenia będą się zmieniać w zależności od portu załadunku, rozładunku i planowanej trasy statku.

Oczywiście podczas transportu tak drogiego ładunku nadal mogą wystąpić przypadki uszkodzeń w wyniku wypadków i/lub zaniedbań. Dlatego zaleca się przed załadunkiem jachtu zrobienie zdjęć wewnątrz i na zewnątrz, aby w przypadku uszkodzenia mieć dokument potwierdzający stan przed załadunkiem.

3. Dodatkowe opłaty operacyjne

Porównując stawki różnych firm transportowych, ważne jest, aby potwierdzić, że rezerwacja odbywa się na zasadzie woda-woda. Oznacza to, że całą robociznę związaną z załadunkiem i rozładunkiem, a także niezbędny sprzęt do podnoszenia i kołysania, należy wliczyć w stawkę frachtową.

4. Terminy dostaw i terminy anulowania

Nawet w przypadku wysyłki jachtu w ramach zaplanowanej usługi data załadunku i dostawy może się różnić. Większość firm zajmujących się transportem jachtów zapewni przewidywane okna odbiorów i dostaw, a nie określoną datę przybycia. Wynika to z wielu zmiennych, które mogą mieć znaczenie, takich jak zła pogoda, przestoje celne, opóźnienia klientów itp.

Chociaż daty odbioru i dostawy nie zawsze można dokładnie przewidzieć, powinien istnieć okres czasu, poza którym usługę uważa się za nieuzasadnioną. Na przykład, większość firm zajmujących się transportem jachtów uznałaby 30-dniowe opóźnienie za nieuzasadnione. Datę anulowania należy jasno określić w umowie przy wyborze dowolnego dostawcy transportu jachtowego. Pamiętaj, nigdy nie podpisuj umowy na transport bez wyraźnego ustalenia tych informacji.

5. Przybycie do portu

Każdy organ portowy jest upoważniony do przyjęcia lub odmowy wejścia do portu, a kapitan upoważniony jest wyłącznie do wpuszczenia na statek. Jeśli chcesz być na statku podczas załadunku lub rozładunku, upewnij się, że Twoją firmę transportową poinformowano o tym fakcie.

6. Upewnij się, że pomiary i wagi są prawidłowe!

Informacje o długości, rozpiętości, wysokości i wadze Twojego jachtu należy prawidłowo zadeklarować w zgłoszeniu do transportu z trzech powodów:

 1. Jeśli Twój jacht jest większy niż deklarowany, statek może nie być w stanie go załadować. Dźwigi mogą nie być w stanie go podnieść i może być zbyt duży, aby zmieścić się przez pokrywę włazu.
 2. Twój jacht zostanie zmierzony w przypadku wątpliwości, a wysyłka Twojego jachtu może zostać odrzucona, gdy złożona zostanie oferta na mniejszy jacht.
 3. Jeśli Twój jacht jest cięższy niż deklarowana waga, może stanowić zagrożenie dla statku, załogi lub sztauerów.

Przygotowanie jachtu do transportu

Wreszcie, sam jacht należy w pełni przygotować, aby uniknąć problemów i opóźnień. Weshipboats.com działa w branży transportu jachtów od ponad 25 lat i przygotował następujące punkty, o których należy pamiętać przygotowując jacht do zbliżającego się transportu:

 • Zabezpiecz wszystkie przedmioty wewnątrz jachtu, takie jak naczynia kuchenne, talerze, sztućce itp.
 • Wszystkie włazy i okna należy zamknąć, a urządzenie blokujące – okleić taśmą.
 • Zasłony górne i boczne należy zdjąć przed wysyłką, aby zapobiec uszkodzeniu tkaniny lub płótna przez wodę.
 • Wszystkie obwody elektryczne należy zamknąć, a akumulatory odłączyć.
 • Rzeczy osobiste i sprzęt muszą być wyszczególnione i zweryfikowane przed wysyłką. Firmy transportowe nie ponoszą odpowiedzialności za brakujące pozycje, których nie wyszczególniono na liście.
 • Jeśli planujesz transportować swój jacht na kołysce, musisz podjąć pewne środki ostrożności. Nawet jeśli Twoja kołyska może odpowiednio służyć do przechowywania, może nie wystarczyć do wysyłki. Kołyska powinna dokładnie pasować do kształtu kadłuba i być w dobrym stanie do podróży morskiej.
 • Całe paliwo i wodę należy usunąć ze zbiorników retencyjnych ze względów bezpieczeństwa.
 • Drzwi szafy, szuflady i wszystkie szafki wewnątrz łodzi należy zamknąć.
 • Zdejmij i przechowuj wewnątrz łodzi plastikowe lub pleksiglasowe szyby przednie.
 • Dodatkowe wymagania dla łodzi żaglowych: Olinowanie stojące, ściągacze, maszty, anteny, rozpórki, wskaźniki wiatru, liny i wciągarki masztowe należy usunąć z masztu po jego rozłożeniu, a przed wysyłką.

 

Leave a Reply