Koszty związane z posiadaniem superjachtu

Rejs po wodach świata w prywatnym pływającym pałacu stał się symbolem statusu wśród mega bogatych. Nic tak nie wskazuje na sukces jak gigantyczny, wystawny superjacht.

Dołączenie do klubu właścicieli superjachtów nie oznacza inwestycji finansowej, z której należy oczekiwać zwrotu. Bowiem to inwestycja w radość, szczęście i status. Dzisiejsze superjachty są wyposażone po brzegi w ekstrawaganckie udogodnienia, a roczne koszty eksploatacji osiągają siedmiocyfrowe kwoty.

Koszty superjachtu- co trzeba wziąć pod uwagę?

Całkowity koszt posiadania i eksploatacji superjachtu obejmuje koszty i wydatki w około kilkudziesięciu obszarach. Koszt samego superjachtu to zaledwie mały element układanki. Od wynagrodzeń pracowników i ubezpieczenia po posiadanie miejsca do cumowania. W przypadku posiadania superjachtu trzeba rozważyć niezliczone koszty i decyzje finansowe.

Poniżej omawiamy niektóre z głównych aspektów finansowych posiadania superjachtu. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak bardzo Twój wymarzony superyacht może Cię drogo kosztować…

Rejestracja superjachtu

Wybór państwa bandery jachtu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć nowy właściciel jachtu. Państwo bandery jest upoważnione do egzekwowania przepisów dotyczących zarejestrowanych tam statków i ponosi odpowiedzialność za egzekwowanie przepisów. Ma to duże znaczenie w takich obszarach, jak zobowiązania podatkowe, odpowiedzialność na wodach międzynarodowych, prywatność oraz to, czy jacht może być eksploatowany jako komercyjny.

Kajmany i Wyspy Marshalla są popularne wśród właścicieli jachtów ze względu na ich liberalne przepisy podatkowe, podobnie jak Gibraltar i Malta. możesz przeczytać więcej na ten temat w moim przewodniku o rejestracji jachtów.

Bieżące koszty eksploatacji superjachtu

Za najbardziej podstawowe koszty eksploatacji superjachtu uważa się paliwo, konserwację, pensje załogi i opłaty za cumowanie. Oczywiście żaden superjacht nie jest godnym miejscem do spędzania czasu bez odpowiednich zabawek wodnych, takich jak narty wodne i motorówki. Oczywiście zwiększa to koszty eksploatacji i względy bezpieczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, koszty eksploatacji superjachtu szacuje się z grubsza na 10% wartości zakupu, ale kwota ta może dość łatwo stać się większa. Koszt eksploatacji superjachtu można oszacować za pomocą kalkulatora kosztów eksploatacji, takiego jak ten firmy LuxYachts.

Stałe miejsce cumowania superjachtu

Niezależnie od tego, czy jest to prestiżowy, elegancki port, czy malowniczy port, superjachty często muszą być zacumowane gdzieś, gdy nie są używane przez właściciela lub gości. Należy pamiętać, że w sezonie opłaty za cumowanie nie są tanie.

Ceny cumowania różnią się w zależności od portu na całym świecie, ale zakotwiczenie statku w najbardziej ekskluzywnych marinach w sezonie może kosztować znacznie ponad 3000 euro za noc. Jak często i gdzie właściciel cumuje jacht ma ogromny wpływ na roczne wydatki.

Model i producent superjachtu

Jeśli chodzi o kupno samego superjachtu, to do wyboru są tysiące prestiżowych producentów i modeli, z funkcjami i dostosowaniem często ograniczonymi jedynie wyobraźnią właściciela.

Należy wziąć pod uwagę preferencje dotyczące stylu, liczbę gości do zakwaterowania i wymagania dotyczące rejsu. W związku z tym potencjalny właściciel będzie musiał rozważyć, czy kupić istniejący superjacht, czy go wybudować. To samo w sobie daje możliwość podjęcia dalszych decyzji, przy budowie jachtu pół-niestandardowego zgodnie ze specyfikacją na istniejącej platformie, lub całkowicie niestandardowy projekt od podstaw.

Koniecznie wypróbuj przed zakupem superjachtu

Istniejące jachty mogą pomóc nowym i obecnym właścicielom wypróbować wiele innowacyjnych funkcji i projektów przed zakupem superjachtu. W związku z tym powszechnie zaleca się, aby właściciele wchodzili na pokład, a nawet czarterowali różne jachty w różnych stylach, aby zbierać pomysły na własny zakup. Można to zrobić z pomocą brokerów zajmujących się zakupem jachtów lu też czarterów.

W rzeczywistości wielu potencjalnych właścicieli superjachtów zaczyna unikać kupna superjachtu na rzecz regularnego czarteru w obliczu rosnących kosztów i wysokiego poziomu konserwacji wymaganej do utrzymania superjachtu. Chociaż wielu uważa, że ​​częścią najlepszego doświadczenia żeglarskiego jest posiadanie samego jachtu. Mając to na uwadze, czartery mogą prowadzić do mądrzejszych decyzji finansowych dotyczących zakupu prawdopodobnie największej bieżącej inwestycji, jakiej dokona wielu UHNWI.

Finansowanie morskie na budowę superjachtów

Kilka banków i pożyczkodawców morskich sfinansuje zakup superjachtu, albo poprzez transakcję leasingu na czas określony (zwaną „czarterem bez załogi”), albo poprzez hipotekę morską zarejestrowaną w rejestrze bandery jachtu.

Generalnie od 10% do 20% ceny zakupu jachtu jest wpłacane na początku depozytu, a właściciele zazwyczaj spłacają swoje statki co trzy lata. Ten sposób posiadania jest bardzo powszechny i ​​ma wiele zalet, w szczególności w zakresie podatków.

Podsumowując

Posiadanie superjachtu to duże zobowiązanie finansowe, które może być trudne do uzasadnienia poza dumą, statusem i całkowitą wolnością. Jeśli właściciel chce kupić superjacht, to musi mądrze inwestować, przeprowadzając odpowiednie badania, zatrudniając dobrego brokera lub profesjonalny zespół doradców. Może też czarterować kilka superjachtów. Gdy zdecyduje, że własność jest niewątpliwie kierunkiem, w którym chce podążać, to zakup superjachtu z pewnością przyniesie niezrównaną radość na całe życie.

Leave a Reply