Dlaczego warto zaangażować prawnika do sprzedaży jachtu?

Sprzedaż jachtu to skomplikowane, zawiłe i stresujące doświadczenie. Jest to czasochłonny proces, który rzadko przebiega zgodnie z planem i wymaga kompromisu – i to dużego.

Gratka finansowa – i ulga – która przychodzi, gdy jacht zostaje ostatecznie sprzedany, sprawia, że ​​walka jest warta zachodu. Jednak proces sprzedaży może być znacznie mniej bolesny, jeśli właściciel lub dealera zaangażuje prawnika od jachtów.

Specjalistyczna wiedza i doświadczenie

W branży wielkich osobistości i ego prowadzenie biznesu jest niezwykle trudne. Negocjacje mogą być czasochłonne, istnieją złożone warunki do spełnienia i wszystko musi zostać zakończone we właściwym czasie.

Uwzględnienie kwestii prawnych i związanie ich z wielkimi pieniędzmi przy takiej transakcji sprawia, że proces ten jest czymś w rodzaju pola minowego. Jeśli nie masz dużego doświadczenia i wiedzy na temat wszystkich powyższych rzeczy, to nie zaleca się poruszania się po tym procesie bez profesjonalnej pomocy.

Na szczęście prawnicy zajmujący się jachtami są doświadczeni i kompetentni. Ich zadaniem jest być dobrze poinformowanym i biegłym w pokonywaniu przeszkód, które należy pokonać przy takich transakcjach.

Biorąc pod uwagę, jak wyspecjalizowany jest sektor jachtowy, warto oprzeć się zarówno z perspektywy kosztów, jak i czasu, na wiedzy prawnika, który może zapewnić sporządzenie umowy kupna-sprzedaży wraz z wszelkimi warunkami specjalnymi i listą dokumentów w taki sposób, aby uniknąć ewentualnych sporów sądowych.

Nie jesteś przekonany? Pamiętaj tylko: prawnik zawsze reprezentuje Twoje interesy i jest do tego zobowiązany przez prawo. Jego zadaniem nie jest zadowolenie wszystkich ani napełnianie własnych kieszeni.

Zidentyfikuj właściwego kupującego

Jest oczywiście niezwykle ważne, aby znaleźć odpowiedniego kupca na swój jacht. Marnowanie czasu na negocjacje ze stronami tak naprawdę niezainteresowanymi. Lub też z kupującymi, którzy nie mogą zabezpieczyć płatności lub działają w złej wierze, mają poważne konsekwencje dla sprzedającego.

Posiadanie prawnika, który może przeprowadzić niezbędną analizę due diligence i weryfikację przeszłości sprzedającego, będzie w stanie pomóc w oddzieleniu poważnych nabywców od tych, których należy unikać. Pozwala uniknąć marnowania czasu.

Kwestie finansowe, podatkowe i dotyczące bandery jachtu

Prawnik zajmujący się jachtami może doradzić we wszystkich kwestiach finansowych, podatkowych i flagowych, którymi należy się zająć podczas sprzedaży. Biorąc pod uwagę, że prawie każda operacja na jachcie istnieje w różnych przepisach prawnych i jurysdykcjach, ważne jest, aby ktoś z odpowiednią wiedzą i zestawem umiejętności był odpowiedzialny za odpowiednie postępowanie z tym wszystkim.

Potencjalnemu nabywcy trzeba będzie przedstawić szereg dokumentów dotyczących finansów i rejestracji bander jako dowód, że wszystko jest w porządku.

Zaangażowanie prawnika oznacza, że ​​sprzedawca jest świadomy swoich obowiązków dokumentacyjnych wynikających z umowy. Potwierdza, że wszystkie niezbędne procedury wykonano prawidłowo i terminowo.

Dbanie o papierkową robotę

Po zakończeniu negocjacji i uścisku dłoni, transakcja jest przygotowywana. Zaangażowanie prawnika w przygotowanie transakcji wykracza poza zwykłe odzwierciedlenie tego, co uzgodniono między stronami. Zapewnia ono ochronę praw i jasno określone zobowiązania.

W kontaktach z podmiotami międzynarodowymi, aktywami o wysokiej wartości i napiętymi ramami czasowymi – ze zmiennymi, takimi jak wymagania techniczne i załoga – kluczowe znaczenie ma posiadanie wszechstronnej umowy sprzedaży.

W rzeczywistości podpisanie prawnie wiążącej umowy ma ogromne konsekwencje dla stron i niezwykle ważne jest, aby dokładnie sprawdzić niniejszy dokument. Dotyczy to również wszelkiej dokumentacji pomocniczej związanej z transakcją.

Byli tam i robili to… wiele razy

Prawnik od jachtów dużo widział. Kilkakrotnie przeszedł przez proces sprzedaży i wie, co trzeba zrobić, aby przejść przez udaną transakcję. Jednak zdarza się, że nie widzieli wszystkiego, ponieważ w branży jachtów nigdy nie widzi się wszystkiego. Jednak doświadczyli więcej niż większość i będą w stanie zaoferować najwyższej klasy wsparcie, gdy klient tego potrzebuje. Ich wiedza może okazać się nieoceniona – do tego stopnia, że ​​niedopracowaniem byłoby nie angażowanie prawnika przy sprzedaży jachtu, prawda?

Zdjęcie autorstwa Diego F. Parra z Pexels

Leave a Reply